Kultúra

Putovanie do Nitravy priblíži cestu pod Zobor v minulosti: Súčasťou aj dobové trhy

Nové podujatie má priblížiť, čo prežívali pútnici na ceste do nášho mesta. Zúčastniť sa Putovania do Nitravy môžu deti aj dospelí, milovníci histórie i turistiky.

Ilustračný obrázok k článku Putovanie do Nitravy priblíži cestu pod Zobor v minulosti: Súčasťou aj dobové trhy
Zdroj: shutterstock

Nedávno sme vám priniesli veľký prehľad tohtoročných akcií pod Zoborom. Nájdu sa medzi nimi aj úplne nové podujatia. Jedným z nich je Putovanie do Nitravy, ktoré priblíži cestu pod Zobor v 10. storočí. „Hovorí sa, že všetky cesty vedú do Ríma. No v ranom stredoveku na našom území môžeme povedať, že všetky cesty sa zbiehali do Nitravy. Ľudia zo všakovakých kútov mali Nitravu v hľadáčiku hlavne vtedy, keď sem prichádzali na výročné trhy,“ pripomína hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Ako informuje mesto, v sobotu 18. mája od pol jednej do piatej popoludní si budete môcť vyskúšať na vlastnej koži a nohách, že pútnici nemali pred sebou práve jednoduchú cestu.

„Zistíte, že počas putovania sa vám môže prihodiť všeličo – hrozí prepadnutie, nečakané ocitnutie sa uprostred trhu s otrokmi, vyjednávanie s kupcami aj vyberanie mýta,“ prezradil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Trasa putovania

Zážitkové putovanie veľkomoravským obdobím bude určené pre deti aj dospelých, pre cyklistov aj peších, pre milovníkov histórie aj turistiky. Pútnici vyrazia z Dražovskeho Kostola sv. Michala cez Zoborský kláštor až po archeopark na Martinskom vrchu, v areáli bývalých kasární. Na začiatku cesty dostanú pútnický pas a ak absolvujú celú trasu, na záver im udelia certifikát pútnika.

„Na trase pochodu budú rozložené dobové trhy, zajesť si budete môcť dobové jedlá za symbolickú cenu, čajom sa osviežite v svojráznych jurtách. Pútnici si oddýchnu v táboroch, ktoré verne zobrazia, ako to kedysi po ceste do Nitravy fungovalo,“ uvádza Tomáš Holúbek, hovorca mesta.

Viac o jednotlivých bodoch pochodu porozprávajú podľa hovorcu fachmani a nadšenci histórie. Účastníkov budú historickými zaujímavosťami zahŕňať sprievodcovia v dobových kostýmoch, ktorí sa zároveň postarajú aj o autentickú atmosféru desiateho storočia.

Prepoja zaujímavé miesta

„Putovanie do Nitravy bude po Pribinovej Nitrave ďalším podujatím, ktorým chceme pomôcť budovať imidž Nitry ako turisticky a zážitkovo atraktívneho miesta na vytváranej medzinárodnej Cyrilometodskej kultúrnej ceste. A keďže Cyrilometodská cesta spája zaujímavé miesta spojené s cyrilometodskou tradícou z viacerých štátov, napadlo nám, že by nebolo zlé urobiť zážitok aj z toho samotného „cestovania“, aj keď len na malom úseku. Navyše, týmto putovaním prepojíme tri autentické miesta spojené so životom v danom období, kostolík sv. Michala v Dražovciach, pôvodný benediktínsky kláštor na Zobore a veľkomoravskú osadu s kostolom v archeoparku na Martinskom vrchu,“ povedal viceprimátor Daniel Balko. Po skončení putovania si záujemcovia môžu predĺžiť bádanie na Noci múzeí a galérií.

NA TÝCHTO STANOVISKÁCH DOSTANETE PEČIATKU DO PASU PÚTNIKA

  • Dražovce – Kostol sv. Michala – stretnutie so sv. Cyrilom a Metodom (prehliadka kostolíka s výkladom, výdaj pútnických pasov)
  • Rázcestie pod Plieškou – zážitkové stretnutie so stredovekom (mýtna stanica s mestskou strážou, dobovou kuchyňou a kupcami, družina lúpežného rytiera)
  • Zoborský kláštor – stretnutie s mníchom Filipom (prehliadka kláštora s výkladom)
  • Martinský vrch – stretnutie s Veľkou Moravou (prehliadka archeoparku s výkladom, ochutnávka dobových jedál, dobový tábor, udeľovanie certifikátov)

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie