Monika Földešiová Hokej

Prvé kolo v prospech domácich

Dnešným dňom začala nová sezóna hokejovej extraligy, v ktorej sa predstavili aj nitrianski hráči.

HC Košice – HK Nitra 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) Góly: 18. Piatak, 28. Zálešák, 37. Novák – 22. Marek Haščák, 57. Štefanka. Rozhodovali: Baluška – M. Orolin, J. Tvrdoň, vylúčenia: 6:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, striedania: 27. Bača zapojil sa do hry, 30. Čiliak namiesto Penkera, 4762 divákov.

Zápas v košickej Steel aréne sa začal v tréningovom tempe a v úvodných piatich minútach sa súperi iba oťukávali. Domáci hráči si vypracovali viacero príležitostí, ale všetky mierili buď vedľa bránky alebo si s nimi poradil nitriansky gólman Penker. Hostia sa osmelili smerom dopredu a v 7. minúte sa po zakončení Klímu a následne Korhoňa takmer ujali vedenia. O tri minúty neskôr sa druhý menovaný rútil z ľavej strany na košickú bránku, ale Hylák po jeho strele efektne zasiahol vyrážačkou. Hráči Nitry hýrili aktivitou a ich najväčšiu šancu zahodil v 15. minúte Samir Saliji, ktorý nedokázal prekonať na ľade ležiaceho Hyláka. To, čo nevyšlo hosťom, tak dokonale využil center štvrtého košického útoku Piatak, ktorý po peknej prihrávke Deyla v samostatnom nájazde nezaváhal a bekhendom otvoril skóre duelu – 1:0. Do druhej časti vstúpili aktívnejšie Nitrania a v 22. minúte vyrovnal Marek Haščák, ktorý zoči-voči Hylákovi nezaváhal – 1:1. Hra postupne naberala na tempe a iniciatívu prebrali na svoje hokejky košickí hráči. V 25. minúte pri nájazde Vorela pohol Penker úmyselne bránkou hostí a hlavný arbiter nariadil trestné strieľanie. K puku sa postavil samotný Vorel, no nitriansky gólman si s jeho strelou pomedzi betóny poradil. „Oceliari“ sa však dočkali o tri minúty neskôr, keď sa z pravej strany presadil v samostatnom úniku Zálešák – 2:1. V ďalšom priebehu sa príležitosti striedali na oboch stranách, no diváci videli gól až v 37. minúte. Na 3:1 pre domácich zvýšil strelou od modrej čiary obranca Novák. V záverečnom dejstve sa obidve mužstvá snažili streliť rýchly gól, ale strelecky sa z množstva šancí nepresadili. V 48. minúte mali hostia ideálnu príležitosť zdramatizovať priebeh duelu, avšak Podstavek v brejku sám pred Hylákom nepochodil. Na začiatku 57. minúty predsa len znížil na 2:3 Štefanka, ale Košičania eliminovali snahu súpera o záverečný tlak a v domácej premiére si pripísali tri extraligové body.

Hlasy trénerov: Antonín Stavjaňa, tréner Košíc: „Dlho sme sa nevedeli dostať do tempa a prvý gól nás mohol upokojiť. Keď súper vyrovnal na 1:1 tak sme boli veľmi nervózni. Myslím si, že za stav 3:1 sme si mohli udržať, ale opäť sme spravili obrovskú chybu. Nedokázali sme kontrolovať puky, ktoré sme mali na hokejke. V závere sme mohli ešte pridať štvrtý gól.“

**Branislav Okuliar, tréner Nitry: **„Dnešný duel bol vyrovnaný od začiatku do konca. Chlapci podali jeden zodpovedný výkon. Škoda našich nepremenených vyložených šancí, ktoré nás stáli v Košiciach body.“