Nikoleta Kováčová Rôzne

PROBLÉMY na cyklotrasách v Nitre a okolí! Cyklistov OHROZUJE burina: Kedy sa bude KOSIŤ?

Cyklotrasa do Vinodolu aj tá v mestskej časti Klokočina je zarastená vysokou zeleňou. Jazda po takýchto úsekoch je výrazne nebezpečná.

Ilustračný obrázok k článku PROBLÉMY na cyklotrasách v Nitre a okolí! Cyklistov OHROZUJE burina: Kedy sa bude KOSIŤ?
10
Galéria

Cyklotrasa do Vinodolu v úseku od Veľkého Cetína pripomína džungľu. Po oboch stranách je vysoká zeleň, ktorá síce teší oči cyklistu, no zároveň je pre neho značne nebezpečná.

Hrozí stret so zverou

V týchto miestach je totiž vysoký výskyt zajacov poľných či bažantov. No nie je nezvyčajné tu stretnúť aj srnu. Keď je burina po stranách cyklochodníka takto vysoká, cyklista nemá šancu zviera vidieť z dostatočnej vzdialenosti.

Ak mu skočí do cesty, zaváňa to nepríjemným „spestrením“ jazdy.

Kosiť sa bude skôr

Správcom cyklotrasy je Nitriansky samosprávny kraj (NSK), zisťovali sme teda, ako je to s údržbou, konkrétne s kosením jej úsekov.

„Kosenie trávnatých porastov obojstranne v šírke 1 meter od krajnice cyklotrasy zabezpečuje Nitriansky samosprávny kraj prostredníctvom Regionálnej správy a údržby ciest a. s. Úsek cyklotrasy od Veľkého Cetína do Vinodolu bol naposledy kosený 21. mája 2024,“ píše vo vyjadrení Komunikačné oddelenie nitrianskej župy.

Podľa jeho slov bol plán kosenia na júl už stanovený, no vzhľadom na výdatné daždivé počasie a s tým súvisiaci rýchlejší rast zelene sa zmení. „Regionálna správa a údržba ciest a. s. pristúpila k viacerým zmenám v harmonograme kosenia. Ďalšie kosenie v úseku cyklotrasy Veľký Cetín – Vinodol je naplánované už na tento týždeň,“ dodáva NSK.

Zdroj: Klokočina-problémy obyvateľov

Zeleň okupuje celý pruh

Problémy spôsobuje vysoká burina aj cyklistom na Klokočine. „Ako ísť po pravej strane po cykolotrase Nitra Mlynárce na Klokočinu… Nemožné…,“ píše Mirka na Facebooku.

Mesto Nitra sa ku koseniu vyjadrilo na svojej facebookovej stránke. Podľa slov vedúceho odboru životného prostredia Mestského úradu v Nitre Štefana Lančariča, „mesto kosí celkovo asi 280 hektárov zelene. Do roka máme 5 kôl kosby. O zeleň sa nám stará viacero firiem.“

Na nahlasovanie aj podnetov ohľadom vysokej, nebezpečnej či do komunikácií zasahujúcej zelene slúži stránka Odkaz pre starostu, prípadne je dobré kontaktovať výbory jednotlivých mestských častí.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež:

Burina na cyklotrase na Klokočine
4
Galéria
Zdroj: Klokočina-problémy obyvateľov
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM