Tlačové správy

Primátor Nitry s podozrivo prepočítanou petíciou neuspel. Teraz to skúša inak

Krajský súd v Nitre už začiatkom septembra dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým mesto zaviedlo zákaz hazardu na svojom území.

Ilustračný obrázok k článku Primátor Nitry s podozrivo prepočítanou petíciou neuspel. Teraz to skúša inak
Zdroj: pixabay.com / CC0 1.0

Cesta sporného nariadenia

Súd dal za pravdu prokurátorovi Vladimírovi Bezákovi, ktorý voči predmetnému nariadeniu protestoval už začiatkom tohto roka. Svoj protest zdôvod­nil, že mesto Nitra podpisy z petície fyzicky nespočítalo na všetkých 1 311 hárkoch, ale iba na náhodných 51 hárkoch. Mesto na čele s primátorom Marekom Hattasom však v januári protestu prokurátora nevyhovelo, a tak musel nariadenie pozastaviť až Krajský súd.

Za každú cenu?

Primátor Nitry Marek Hattas sa v reakcii na pozastavenie účinnosti VZN o zákaze hazardu na sociálnej sieti vyjadril, že rozhodnutie plne rešpektuje. Na druhej strane sa ale nevzdáva a hľadá ďalšie cesty, ako hazard na území mesta Nitra znova zakázať. „…ako poslanec Národnej rady Slovenskej republiky predkladám spolu so skupinou poslancov novelu zákona o hazardných hrách. Hovorí o tom, že zákaz hazardu na území miest a obcí bude možný aj bez podmienky petície,“ píše Marek Hattas na svojom Facebooku.

Návrh predmetnej novely zákona o hazardných hrách odobrili členovia Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR a odporučili ju parlamentu schváliť. Stalo sa tak aj napriek tomu, že Združenie miest a obcí Slovenska volalo po nepodporení tejto novely zo strany poslancov už začiatkom júla.

Následky pre Nitru

Bez ohľadu na to, či spomínaná novela zákona v parlamente prejde, peripetie so zákazom hazardu sa pre Nitru zrejme nekončia. Podľa slov Dominiky Lukáčovej z Asociácie zábavy a hier sú majitelia herní aj naďalej presvedčení, že mesto pri schvaľovaní VZN o zákaze hazardu postupovalo nezákonne. „V prípade vyhratého súdneho sporu prokuratúry s mestom si tak, ako sa to stalo v Bratislave, prevádzkovatelia herní budú určite nárokovať ušlý zisk. Keďže prišli o legálne príjmy, nemôžeme vylúčiť, že ich budú súdne od mesta vymáhať,“ hovorí Lukáčová.

Ďalšie prešľapy primátora

Sporne prijaté VZN nie je jedinou nepríjemnosťou, ktorá súčasnému primátorovi zasiahla do tohto funkčného obdobia. Poznačil ho tiež konflikt s mestským poslancom Obertášom. „Som názoru, že dochádza k zneužívaniu novín aj na predvolebnú kampaň,“ vyjadril sa vo februári Pavol Obertáš. Narážal tým na podozrenie, že primátor mesta Nitra využíva Radničné noviny platené z rozpočtu mesta na vlastnú predvolebnú propagáciu.

Konflikt s poslancom Obertášom napokon vyústil do nepríjemnej výmeny názorov na sociálnych sieťach, ktorá vyvrcholila koncom apríla.

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: AZAH

Rýchle správy

Najčítanejšie