Tímea Kamenická Kultúra

Premiéra v Divadle Andreja Bagara: Od smiechu vás budú bolieť bruchá!

Premiéru hry britského dramatika a filmového scenáristu Michaela Cooneyho s názvom Z rúčky do rúčky dnes uvedie Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre. Hra prinesie komediálny chaos a zaručený smiech.

Ilustračný obrázok k článku Premiéra v Divadle Andreja Bagara: Od smiechu vás budú bolieť bruchá!
Foto: Rastislav Búgel

Situačná komédia zo súčasnosti hovorí o tom, ako to dopadne, keď kontrola zo sociálneho úradu nečakane prepadne človeka, ktorý v sociálnom systéme objavil nedostatky a bohato ich pre seba využíva.

Dávka smiechu zaručená

„Jeden z renomovaných anglických kritikov hru popísal ako komediálny chaos a kolotoč, ktorý sa krúti v strhujúcom tempe, pri ktorom diváci doslova ručia smiechom. Odohráva sa v prostredí domu, kde hlavný hrdina využíva všetky možné diery sociálnych systémov a snaží sa získať všelijaké možné príspevky od zdravotných i sociálnych poisťovní. Na tom je postavená tradičná komédia, situačná, takzvaná dverová, plná zámen, preobliekania, klamania…,“ povedal o inscenácii šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

Hosťujúci režisér

Hru režijne naštudoval hosťujúci režisér Stanislav Slovák, ktorému je tento komediálny žáner blízky. „Tieto komédie sú u našich divákov veľmi obľúbené, rovnako aj u Stana Slováka ako režiséra i ako herca. Spoločne sme ten text našli a verím, že bude chutiť aj hercom, ktorí sú tam obsadení a aj divákom,“ konštatoval Sprušanský.

Bizarné postavy i príbeh

Ako pripomenul, hlavným hrdinom komédie je Eric Swan, ktorý náhodou zistil, že sociálny systém štátu má svoje výrazné trhliny a že ich môže celkom ľahko a dobre využívať na zlepšenie svojho rodinného rozpočtu. Divák ho zastihne vo chvíli, keď mu jeho podvody začnú prerastať cez hlavu. Jeho dom navštívil až príliš pedantný úradník s dotieravými otázkami a požiadavkami. Okrem toho sú tu ďalšie bizarné postavy, napríklad manželka, ktorá objavila v skrini podozrivú dámsku bielizeň, prehnane starostlivá zamestnankyňa ústavu sociálnej starostlivosti, podivný psychoanalytik, menej chápavý kamarát, zadubený pracovník pohrebnej služby, strýko pracujúci na patológii i ďalší.

Snaha o záchranu plná humoru

„Ericova zúfalá snaha zachrániť sa a zvládnuť vzniknutú komplikovanú situáciu rozohrá iskrivú a dynamickú komédiu plnú situačného aj slovného humoru, ktorá nikomu na javisku, ale ani v hľadisku nedovolí spokojne odpočívať,“ doplnil Sprušanský.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM