Správy

Povoľujú sa svadby a KONČIA respirátory: Veľký PREHĽAD zmien v okrese Nitra

Obyvatelia Nitrianskeho okresu si od pondelka vydýchnu. Podľa nového covid automatu budeme v druhom stupni ostražitosti. Pozrite sa, čo sa zmení.

Ilustračný obrázok k článku Povoľujú sa svadby a KONČIA respirátory: Veľký PREHĽAD zmien v okrese Nitra
Zdroj: www.pixabay.com / CC0 1.0

Na Slovensku nebude od 17. mája žiadny okres v čiernej fáze. V bordovej (3. stupeň varovania) budú dva okresy, v červenej (2. stupeň varovania) bude 23 okresov a ružovej (1. stupeň varovania) je najviac – 50 okresov.

V štyroch okresoch sa situácia zlepšila natoľko, že sa ocitli v oranžovej fáze (2. stupeň ostražitosti).

V druhom stupni ostražitosti, ktorý zodpovedá oranžovej farbe, budú aj dva okresy Nitrianskeho kraja, a to Nitra a Topoľčany.

Okresy Komárno, Levice, Nové Zámky, Zlaté Moravce a Šaľa budú od pondelka 17. mája v 1. stupni varovania, teda v ružovej fáze.

„Epidemická situácia na Slovensku sa naďalej zlepšuje, na dennej báze pribúda asi 650 pozitívne testovaných osôb, pozitivita PCR testov je okolo 5 percent. Hospitalizovaných pacientov je približne 1 000, na umelej pľúcnej ventilácii je 132 pacientov. Do nemocníc sa dostáva približne 80 pacientov denne a lôžka intenzívnej starostlivosti sú vyťažené asi na 56 percent,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva.

Uvoľňovanie opatrení

Od 17. mája sa celé Slovensko riadi covid automatom na úrovni okresov. Prinesie to výrazné uvoľnenie opatrení, a to najmä v okresoch s najlepšou situáciou.

Prvé zmeny začali platiť už 14. mája. Týkajú sa návštev v nemocniciach.

Návštevy v nemocniciach

Svojich príbuzných môžu po novom navštíviť v zdravotníckom zariadení ľudia, ktorí sú zaočkovaní mRNAvakcínou – viac ako 14 dní po druhej dávke alebo vektorovou vakcínou –viac ako 4 týždne po prvej dávke.

Návštevu si môžete naplánovať aj v prípade, ak máte negatívny výsledok testu na COVID-19. PCR alebo LAMP test nemôže byť starší ako 72 hodín, antigénový test nesmie byť starší ako 24 hodín.

Do zariadenia pustia aj ľudí, ktorí prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami alebo boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia –viac ako 14 dní po prvej dávke.

Športové podujatia

Od 15. mája je v ružových a lepších okresoch (oranžová, žltá, zelená) možná prítomnosť obecenstva na športových podujatiach.

Na vstup sa bude vyžadovať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo Agtestu nie starší ako 24 hodín.

V 1. stupni varovania (ružová farba) môže byť na športovom podujatí do 25 % kapacity hľadiska, maximálne 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri

Návštevníci budú musieť sedieť v každom druhom rade. Zakázaná je konzumácia jedál a nápojov. V 1. a 2. stupeň ostražitosti (zelená, žltá, oranžová farba) platí kapacita ako pre hromadné podujatia.

Hromadné podujatia

V 1. stupni varovania (ružová farba) sú povolené hromadné podujatia s kapacitou do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri.

V 2. stupni ostražitosti (oranžová farba) sa povoľuje sedenie v interiéri do 25 percent kapacity, maximálne 250 osôb; exteriér: do 50 percent kapacity, maximálne 500 osôb. Státie: interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.

Svadby a oslavy

Od 17. mája sa v ružových a lepších okresoch (oranžová, žltá, zelená) povoľujú aj svadobné hostiny, oslavy či večierky. Rozdiel je v kapacite.

V 1. stupni varovania (ružová farba) môže byť v interiéri do 25 osôb. V exteriéri do 50 osôb.

V 2. stupni ostražitosti (oranžová farba) môže byť v interiéri do 50 osôb, v exteriéri do 100 osôb.

Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín.

Obrady, krsty, pohreby

V stupni monitoringu a 1. a 2. stupni ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) sa kapacitné obmedzenia riadia podľa pravidiel pre hromadné podujatia v danom stupni.

V 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí obmedzenie jedna osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do desať rokov v sprievode dospelého); ak plocha nedosahuje 90 metrov štvorcových, maximálny počet návštevníkov je šesť.

Aktuálne témy

Reštaurácie a obchodné domy

V žltých a oranžových okresoch budú pre zákazníkov otvorené od pondelka aj interiéry reštaurácií, avšak s kapacitnými obmedzeniami.

V okresoch v prvom až treťom stupni varovania ostávajú otvorené len terasy.

Vo všetkých okresoch sa od pondelka (17. 5.) ruší povinnosť v obchodných domoch merať teplotu. Na vstup nebude potrebný ani negatívny test na ochorenie COVID-19.

Konzumovať jedlá a nápoje v obchodných domoch je možné v okresoch v oranžovej, žltej a zelenej farbe. Ostávajú zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie.

Fitness centrá

Kapacita je stanovená rozdielne pre jednotlivé stupne covid automatu. Prevádzkovatelia si môžu vybrať medzi maximálnym fixným počtom zákazníkov a obmedzením na základe metráže.

Na vstup do fitness centier nebude potrebné preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19.

Rúška a respirátory

Od pondelka 17. mája sa upravia aj pravidlá nosenia rúšok. Vydýchnu si najmä obyvatelia okresov Nitra a Topoľčany.

V prvom a v druhom stupni ostražitosti, teda v žltých a oranžových okresoch, bude v interiéroch stačiť nosiť rúško, šál alebo šatku.

V okresoch s horšou situáciou (1. až 3. stupeň varovania) budú v interiéroch naďalej povinné respirátory.

Nosiť rúško, respirátor, šál alebo šatku v exteriéri budú musieť v okresoch v 1. až 3. stupni varovania. V žltých a oranžových okresoch zostáva rúško povinné v prípade účasti na hromadných podujatiach v exteriéri.

Prečítajte si tiež

Akvaparky a wellness

Wellness, akvaparky a kúpele môžu byť otvorené v prvom stupni varovania a v lepších okresoch (ružová, oranžová, žltá, zelená), pre vstup do vnútorných služieb bude potrebný negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín, alebo RT-PCR či LAMP test nie starší ako 72 hodín.

Povolená kapacita sa odvíja v závislosti od farby okresu. V oranžových okresoch je povolené zaplniť maximálne 30% kapacity. V ružových okresoch je povolená maximálna kapacita 10 osôb.

Kúpele na základe zdravotnej indikácie sú otvorené vo všetkých okresoch.

Ožije aj kultúra

V ružových a lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky múzeí a galérií. Maximálny počet osôb ľudí v skupine je stanovený rôzne podľa farby okresu.

Vo všetkých okresoch s výnimkou okresov v 3. stupni varovania, sa povoľujú interiérové filmové podujatia.

Vo všetkých okresoch okrem zelených je povolené len sediace obecenstvo. V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny.

Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri. V lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre maximálne štyri osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom (oranžové okresy), alebo maximálne šesť osôb, alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Očkovanie na Slovensku

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM