Poslancov POHORŠIL plagát! Výtvarníkom sa PÁČI
Otvorený list primátorovi Nitry napísalo 16 poslancov, ktorých rozhorčil plagát k adventu v meste. Čo na to magistrát? A čo povedali ľudia, ktorých výtvarné umenie živí?
Plagát k Adventnej Nitre rozhneval 16 poslancov nitrianskeho mestského zastupiteľstva, ktorí adresovali otvorený list primátorovi mesta.
Tu je jeho celé znenie:
Vážený p. primátor, týmto listom Vám chceme tlmočiť rozhorčenie, pohoršenie a absolútny nesúhlas občanov Mesta Nitra a poslancov Mestského zastupiteľstva v Nitre s plagátom Adventná Nitra, ktorý spracoval odbor komunikácie a propagácie MsÚ v Nitre pri príležitosti blížiacich sa vianočných sviatkov.
Plagát svojím grafickým spracovaním, ktoré je na úrovni žiaka prvého stupňa základnej školy, a obsahom, ktorý je z hľadiska témy, histórie a náboženstva zmesou nelogických prepojení a má prvky karikatúry a gýču, pohŕda históriou a ikonografiou nášho mesta. V neposlednom rade je urážkou kresťanstva, ktorého kolískou na Slovensku je práve mesto Nitra. Plagát predstavuje neúctu k našej histórii a v tejto podobe ho nemožno akceptovať ani po interpretácii, ktorú k nemu poskytol Váš mediálny poradca. Nefundované spojenie súčasných symbolov Vianoc a obrazov historických osobností vypovedá o neúcte a neznalosti histórie tých, ktorí plagát navrhovali. Použité „originálne grafické znázornenia“ na plagáte sú príkladom znásilňovania histórie „umením“ a nepriamo šíria v spoločnosti mylné predstavy o našej minulosti, ktoré možno považovať za hoaxy a istý spôsob manipulácie ľudí.
Žiadame Vás, aby ste v danej záležitosti okamžite konali, zastavili distribúciu daného plagátu a jeho ďalšie použitie, napr. na pohároch používaných vo vianočnom mestečku.
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Nitre:
Petra Ajdariová, Miloš Dovičovič, Martina Dubaiová, Adriana Filipová, Ján Greššo, Miroslav Gut, František Hollý, Peter Košťál, Igor Kršiak, Pavol Obertáš, Peter Oremus, Marta Rácová ,Štefan Štefek, Ladislav Turba, Edita Vnučková, Katarína Welnitzová
Obrátili sme sa na Mesto Nitra, aby sme zistili, či radnica podnikne nejaké kroky, ktorými by vyšla v ústrety rozhorčeným poslancom.
„Rešpektujeme postavenie každého jedného poslanca Mestského zastupiteľstva v Nitre, avšak z predmetného stanoviska je zrejmá snaha o pokračovanie šikany a ponižovania práce konkrétnych zamestnancov zo strany časti poslaneckého zboru. Za prácou našich kolegov si plne stojíme a nevidíme najmenší dôvod, na zmeny motívu a už vôbec nie zastavenie výroby,“ povedal poradca primátora Nitry pre komunikáciu Henrich Varga.
Premyslená kampaň
Dodal, že motívom tohtoročnej vianočnej kampane Nitry sú štyri nitrianske sochy – Corgoň, Pribina, Cyril a Metod a socha Protest proti vojne. „Cez postavy, ktoré sochy zobrazujú, budeme postupne odkrývať ich príbehy – príbehy odvahy, oddanosti, múdrosti či vízie pre lepšiu budúcnosť. Aj preto je sloganom tohtoročnej kampane: Vďaka čaru Vianoc aj sochy v Nitre ožívajú,“ uviedol poradca pre komunikáciu.
Varga zároveň pripomenul, že vianočná kampaň predstavuje komplexnú komunikačnú stratégiu, starostlivo navrhnutú na oslovenie širokého spektra obyvateľov. „Každý jej prvok je premyslený s cieľom priniesť hlbší zážitok z miestnych príbehov, hodnotových symbolov a historických osobností, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť nitrianskej kultúrnej identity.“
Vianočná kampaň je podľa jeho slov v súlade s Vizuálnou identitou Mesta Nitra, za ktorú nitrianska radnica v roku 2022 získala Národnú cenu za dizajn v kategórii Identita.
O pohľad na sporný plagát sme požiadali aj ľudí, ktorí majú k výtvarnému umeniu veľmi blízko.
„Na tej adventnej úprave nevidím vôbec nič poburujúce. Myslím si, že to je celkom vtipný nápad,“ reagoval na našu otázku Zbyšo Felix, výtvarník, ktorý je doma v maľbe, kresbe, grafike, sochárstve a známy je aj pre známkovú tvorbu.
„A čo sa týka poslancov, bol by som celkom zvedavý, koľkí z nich majú vyštudovanú estetiku, resp. nejakú umeleckú školu. Osobne si myslím, že toto by vôbec nemala byť ich agenda,“ dodal.
Výtvarníkom sa páči
Maliarka Jana Farmanová nám povedala, že na plagát sa pozerá z pohľadu apropriácie, ktorá v umení, obzvlášť vo vizuálnom, je podľa jej slov absolútne zaužívaná prax.
„Hoci mnohí, ktorým dejiny umenia veľa nehovoria, si myslia, že umenie je len a len stále chŕlenie originality,“ upresnila a dodala, že apropriovať znamená pracovať s niečím, čo je známe, či už je to symbol alebo aj objekt, socha, maľba a dávať to do nových kontextov.
„S týmto pracovalo už umenie v antike. Staroveký Rím aproprioval, teda preberal a nanovo kontextoval diela gréckej kultúry. Takže nič nové pod slnkom,“ uviedla malliarka, ktorá pôsobí aj na Katedre maľby Fakulty výtvarných umení na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
„V čase adventu dať pekne „do teplúčka“ symbolicky sochy, ktoré sú ikonické pre nás v nitrianskom kontexte, nie je nič, čo by malo rozhľadených ľudí pohoršovať. Pre mňa je to nielen v kontexte dejín umenia, v poriadku. Je to akési láskavé gesto, ktorým dávame najavo, ako sú tie sochy – ikony pre nás blízke, takmer živé, tak nech im v zime nie je zima. A navyše takýto láskavý humor je niečo, čoho by malo byť, nielen vo verejnom priestore, oveľa viac,“ dodala Farmanová.