Monika Földešiová Rôzne

Poslanci im nepridelili ani cent

Historický most bude treba zrekonštruovať podľa historických technologických postupov pod dohľadom pamiatkárov.

(WEBNOVINY) – Na rekonštrukciu vstupného mosta do Nitrianskeho hradu mesto peniaze v rozpočte na rok 2011 nenašlo. Biskupstvo žiadalo príspevok vo výške 130 000 eur, celková hodnota projektu je 402 241 eur. Mestské zastupiteľstvo mu však na tento účel nevyčlenilo žiadny príspevok.

„Zatiaľ to nie je zahrnuté v rozpočte, pretože my sme sa snažili v prvom rade pokryť všetky základné funkcie mesta,“ //reagoval primátor Jozef Dvonč. Biskupstvo pritom s finančnou účasťou mesta počítalo. //„Prísľub je, že do tohto projektu pôjde spoločne Biskupský úrad, nitrianska župa aj mesto,“ povedal ešte pred schválením nového mestského rozpočtu Nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Rekonštrukcia sa mala začať v roku 2011, či sa bude realizovať napriek neúčasti mesta na projekte, je otázne.

Most má narušenú statiku. Poškodené časti, ktoré sú aj pod príjazdovou cestou do hradu, bude treba premurovať a spevniť, rovnako aj bočné zábradlie. Riešiť sa bude aj problém vlhkosti múrov a dažďová kanalizácia. Ako informoval Judák, most bude treba zhotoviť podľa historických technologických postupov pod dohľadom pamiatkarov. „Celý most nebudeme môcť odstaviť naraz, pretože to je jediný vstup do hradu,“ podotkol biskup. Potrebné bude zabezpečiť prechod aspoň pre peších. Sochy svätých, ktoré zdobili most v minulosti, sú už niekoľko rokov zreštaurované, osadia ich až po oprave. „Mesto prisľúbilo, že na parkovisku pred vstupom do hradu vybuduje toalety pre verejnosť. Žiaľ, niekedy boli pod mostom a most tým veľmi narušili,“ dodal Judák.

Rekonštrukcii mosta budú predchádzať archeologické výskumy na dvoch miestach.// „Jedna sonda nám obnaží vonkajšiu hradnú priekopu, kde sa nikdy výskum nerobil a druhá bude v blízkosti morového stĺpu, kde by v budúcnosti mali byť sociálne zariadenia,“ //informoval riaditeľ Archeologického ústavu v Nitre Matej Ruttkay. Výskum priekopy prinesie informácie o tom, z akého obdobia pochádza a či bola v minulosti prestavovaná. Pri morovom stĺpe sa v minulosti našiel jeden z najdôležitejších hrobov hradného kopca. Pochádza z prelomu 8. a 9. storočia a našlo sa v ňom vzácne karolínske kovanie opaska. Ruttkay nevylučuje, že sa tu podarí nájsť celé pohrebisko.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM