Monika Földešiová Iné športy

Polezte...

Málokto z vás vie, že podmienky na lezenie na skalách či stenách v našom regióne sú vcelku slušné. Aj napriek tomu sa tomuto športu venuje v Nitre málo ľudí. Kam ísť, čo si so sebou vziať a hlavne, kde sa to naučiť, vám povie nadšenec lezenia Peter

Peter sa lezeniu venuje už 7 rokov a nadšencom sa stal od svojho prvého stretnutia z horolezeckou stenou. Už po tretíkrát organizuje na konci letnej sezóny Lezecký deň v Nitre a snaží sa tak zoskupiť svojich priateľov, nadšencov a nabudiť nováčikov na tento šport.

Povedz nám v krátkosti niečo o základoch lezenia… V podstate rozlišujeme dva základné druhy – s lanom a bez lana. Bez lana, tzv. bouldering, je orientovaný na silu a lezie sa na veľkých kameňoch. Bouldristi si so sebou nosia bouldermatky – matrace, na ktoré pri pokusoch padajú. Lezci s lanom sa delia na skalkárov a horolezcov. Horolezci chodia do hôr, kde si sami zakladajú istiace pomôcky do špár v skale. Skalkári navštevujú skalky – skalné steny, kde už niekto pred nimi navŕtal a osadil istiace body.

**Akým smerom by sa mali uberať ľudia bez akýchkoľvek skúseností? ** Radšej boulderingom. Pri lezení na bouldrovke je to bezpečnejšie – lezie sa maximálne do 3 m a padá sa na veľký hrubý matrac.

Potrebuje mať človek na tento šport nejaké fyzické predpoklady? Je to silový šport a pracuje sa s celým telom. Techniku sa človek musí naučiť, pretože pri lezení sa sústreďuje ťažisko do nôh, nie do rúk, ako si niektorí chybne myslia. Ide teda len o to, ako ovládate svoje telo, nepotrebujete mať svaly ako z posilňovne. Najlepším tréningom je samotné lezenie a technika príde časom sama, prípadne sa dá aj odpozerať od iných.

Aké sú v Nitre možnosti pre neskúsených lezcov? V meste sú dve bouldrovky. Jedna na Chrenovej v skautskej klubovni, druhá v Krškanoch. Osobne odporúčam skôr prvú možnosť, lebo profily po ktorých sa lezie sú menej náročné a nachádzajú sa tu väčšie chyty.(Presné adresy nájdete na nižšie uvedenej stránke) ** A čo možnosti vonku v prírode?** Tie by som odporučil len skúsenejším lezcom, ktorí už vedia čo a ako funguje. V samotnom meste je Kalvária a najbližšie odistené steny sú na Zobore a Žibrici. Lezie sa aj na Jelenci a Lysci, kde sa trénuje technika lezenia a istenia na Tatry.

Je lezenie (či už s lanom alebo bez lana) finančne náročné? Práve na tom záleží, či ide o bouldering alebo lezenie s lanom. Lezenie s lanom je finančne náročnejšie. Pri boulderingu potrebujete len špeciálnu obuv – lezečky – a magnéziový prach na ruky. To dokopy vyjde do 100 eur.

Na spomínanej Kalvárii chystáš koncom septembra akciu, do ktorej by si chcel zapojiť aj neskúsených ľudí… Áno, Lezecký deň v Nitre organizujem s pár nadšencami. Doposiaľ v našom meste chýbal akýsi zraz sympatizantov tohto športu a jeho spojenie so súťažou vedie k väčšej motivácii. Súťažiaci sa budú snažiť preliezť čo najviac ciest a ako bonbónik bude súťaž v čo najrýchlejšom prelezie vybraných ciest. (Pozri priložený plagát) Pokiaľ ide o tých, ktorí by to chceli vyskúšať, budú mať možnosť požičať si výstroj a s istením liezť na skale. Je to úplne bezpečné a hlavne zadarmo. A ak sa im to zapáči, môžu sa tomu intenzívnejšie venovať.

Viac o lezení a jeho možnostiach v Nitre: http://nitralezie.wz.cz/freshscent/
http://www.nitralezie.szm.com/

polezte
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM