Valovičová Zuzana Rôzne

Počúvajme ich srdcom

Deti sa dokážu radovať z každej maličkosti. O to viac prežívajú minúty šťastia tie, ktoré sa narodili s telesným alebo mentálnym postihnutím.

Skupina rodičov detí s takýmito druhmi postihnutia vytvorila neformálne združenie – Srdiečko. Pomáhajú svojim ratolestiam začleniť sa do bežného života a prekonávať strasti, ktoré každé nové dni prinášajú. V spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou a Krajským osvetovým strediskom v Nitre dostali deti priestor ukázať svoju šikovnosť a talent.

Začiatkom októbra deti zarecitovali básne od Jána Smreka, Ľudmily Podjavorinskej či Tomáša Janovica. Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Krajského osvetového strediska. Súťaž v recitácii nemala svojich víťazov ani porazených. Výkony detí neboli dokonalé, ale podané zo srdca. Medzi 24 recitátorov sa zaradila aj Lenka Podhradská, ktorá v roku 2004 vďaka Nitrianskej komunitnej nadácii vydala zbierku básní pod názvom Básne pre potešenie. Obdiv si zaslúžil aj chlapec, ktorý nemohol rozprávať. Svoju báseň predviedol gestikuláciou, ostatným prítomným ju pretlmočila jeho kamarátka. Všetci súťažiaci si vyslúžili obdiv a obrovský potlesk. Celé podujatie sprevádzala výborná nálada a výstava ručných prác hendikepovaných de­tí.

Členkou Srdiečka pre telesne a mentálne postihnuté deti je i riaditeľka Krajského osvetového strediska Daniela Gundova: „S radosťou sa stretávame s rodičmi, ktorí sa nielen starajú o telesne a mentálne postihnuté deti, ale sa im aj venujú, začleňujú ich do bežného denného života, podporujú ich a povzbudzujú.“ V spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou chystajú ďalšie podobné akcie. Najbližšie predvedú detičky svoju zručnosť v hre na hudobných nástrojoch.

Foto: Petra Hadžová, Nitrianska komunitná nadácia

Srdie?ko
6
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM