Rastislav Búgel Rôzne

Peniaze na Štefánikovu sochu budú vyberať aj dobrovoľníci

Nitriansky klub Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika (SMRŠ) chce zintenzívniť verejnú zbierku na sochu Štefánika, ktorá by mala stáť pred budovou Krajského súdu v Nitre. Počas prvej zbierky sa na realizáciu sochy nepodarilo vyzbierať dostatok peňa

Spoločnosť ju preto vlani v septembri rozbehla znovu. Ako uviedol predseda nitrianskeho klubu SMRŠ Ján Maniaček, označené pokladničky sú umiestnené na Mestskom úrade v Nitre, v priestoroch Nitrianskeho informačného systému a ďalších verejnosti prístupných priestoroch v meste.

Rozpočet na vytvorenie sochy aj s vybudovaním podstavca a ďalšími architektonickými úpravami je asi 500.000 eur. Tie SMRŠ na účte stále nemá, preto chce rozbehnúť ďalšie aktivity.

**„V dňoch 10., 11. a 12. septembra sa uskutoční zbierka v spolupráci s Nitrianskym centrom dobrovoľníctva. Vtedy budú dvojice študentiek a študentov na Štefánikovej triede a v nákupných centrách Mlyny a Centro Nitra vyberať do označených pokladničiek finančné príspevky na sochu. Zbierka bude prebiehať aj inými formami až do konca roka 2012,“ **informoval Maniaček. Ako doplnil, vyzbierané finančné prostriedky odovzdajú mestu Nitra. To ich má použiť na realizáciu a inštaláciu sochy. Podľa Maniačka by mala stáť pred budovou Krajského súdu v Nitre. „Tu bola umiestnená v rokoch 1939 až 1946 socha generála Štefánika privezená z Levíc. Neskôr, v roku 1946, bola Leviciam zasa vrátená.

Štefánikovu sochu v Nitre má realizovať akademický sochár Miroslav Tomaška z Bánoviec nad Bebravou, ktorý uspel v druhom kole verejnej súťaže. „Jeho návrh zobrazuje Štefánika v podobe, ktorá pripomína jeho pobyt na Sibíri, kde pôsobil pri československých jednotkách," vysvetlil Maniaček.

Nitra24,sk/tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM