Tímea Kamenická Kultúra

Pavol Országh Hviezdoslav či Janko Jesenský v netradičnej úlohe: V Nitre bude výstava histórie advokácie

Históriu i súčasnosť právneho zastupovania pred súdmi dokumentuje výstava, ktorú slávnostne otvoria 5. novembra v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Potrvá do konca novembra.

Ilustračný obrázok k článku Pavol Országh Hviezdoslav či Janko Jesenský v netradičnej úlohe: V Nitre bude výstava histórie advokácie
Foto: Rastislav Búgel / Zdroj: Dnes24.sk

Projekt s názvom Advokácia včera a dnes je výsledkom spolupráce Univerzitnej knižnice v Bratislave a Slovenskej advokátskej komory. „Podnet na jej realizáciu vyšiel z komisie pre históriu advokácie, ktorá pôsobí v rámci komory od roku 2010 pod vedením Petra Kerecmana,“ uviedla PR manažérka múzea Ľubica Packová-Zahradárová. Hlavnou myšlienkou výstavy je okrem zmapovania dejín advokácie aj prezentácia jej významných predstaviteľov a tiež samotná činnosť právnych zástupcov, ktorí sú povinní konať bezvýhradne v prospech svojho klienta.

História aj súčasnosť

Ako pripomína Packová-Zahradárová, história advokácie sa začína už v antickom Ríme, kde mal označenie advokát človek, ktorý bol privolaný na pomoc ako priateľ znalý práva. „Príbeh pokračuje v Uhorsku a Československu, oboznamuje s úlohami, poslaním a pôsobením advokátskych komôr do roku 1948, advokáciou za Slovenskej republiky a v 50. rokoch, následne v rokoch 1968 až 1989, a tiež po prelomovom roku 1989. Výstava priblíži aj súčasné orgány komory a ich právomoci,“ vysvetľuje Packová-Zahradárová.

Prvé ženy advokácie

Dôležité medzníky v histórii advokácie dopĺňajú na výstave panely venované významným osobnostiam z radov advokátov pôsobiacich na Slovensku, ktorí boli nielen politickými, ale i kultúrnymi činiteľmi, ako napríklad Pavol Országh Hviezdoslav či Janko Jesenský. „Nechýba ani spomienka na prvé ženy, ktoré vstúpili do radov advokátov v období 1. Československej republiky. Výstavu dopĺňajú ukážky krásnej a odbornej literatúry autorov, ktorí svojim pôsobením zasiahli do vývoja advokácie a autentický originál taláru. Výstava potrvá do konca novembra,“ dodala Packová-Zahradárová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM