Rastislav Búgel Správy Samospráva

Parkovanie je veľkým problémom nitrianskych sídlisk: Obyvatelia priplácať nechcú

Nitrianska radnica spustila na mestskej internetovej stránke elektronickú anketu, pomocou ktorej chce zistiť, ako vnímajú obyvatelia najväčších sídlisk problémy s parkovaním a ako si predstavujú ich riešenie.

Ilustračný obrázok k článku Parkovanie je veľkým problémom nitrianskych sídlisk: Obyvatelia priplácať nechcú
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

V priebehu niekoľkých dní sa do prieskumu zapojili stovky ľudí z mestských častí Klokočina, Diely, Čermáň a Chrenová, ktorí v ankete vyjadrili svoj názor na zavedenie regulovaného a rezidentského parkovania v obytných blokoch.

Parkovanie je vážny problém

Magistrát sa v prieskume zaujímal o to, koľko ľudí na sídliskách vlastní jedno a viac áut, aký počet respondentov považuje parkovanie v obytných blokoch za vážny problém, či obyvatelia mesta súhlasia s reguláciou parkovania, či sú za ňu ochotní platiť. Z doterajších odpovedí vyplýva, že na štyroch najväčších nitrianskych sídliskách má aspoň jedno auto vyše 95 percent obyvateľov a viac ako jedno auto vlastní vyše 40 percent respondentov.

Môže vás zaujímať: Vyjadrite svoj názor na rezidentské parkovanie v Nitre: Mesto si robí prieskum

Na husto zastavaných sídliskách, akými sú Klokočina i Diely, pociťuje parkovanie ako vážny problém 90 až 97 percent ľudí. Na Čermáni je to 80 percent a na Chrenovej s väčším počtom starších ľudí a nižšou zastavanosťou vníma parkovanie problematicky okolo 64 percent účastníkov ankety.

Platiť nechcú

Aj napriek rozdielnym číslam vníma parkovanie ako vážny problém väčšina respondentov vo všetkých štyroch mestských častiach, ktorých sa anketa týka. Obyvatelia sídlisk sa rovnako zhodli na tom, že za riešenie tohto problému a za reguláciu parkovania nie sú ochotní platiť. Za zabezpečenie rezidenčného parkovania v mieste svojho trvalého bydliska je ochotných priplatiť si okolo 25 až 32 percent ľudí sumu 10 až 120 eur za rok. Z doterajších odpovedí v ankete vyplýva, že obyvatelia sídlisk aj napriek problémom so statickou dopravou, nemajú chuť odstavovať svoje autá v parkovacích domoch. Záujem o takýto spôsob parkovania bol väčšinou pod 50 percent, nad 60-percentnú úroveň sa vyšplhal iba na sídlisku Čermáň.

Kritická situácia

Magistrát sa problémami s parkovaním vo veľkých obytných súboroch zaoberá už dlhší čas. Situácia je kritická práve na sídliskách Chrenová, Klokočina, Čermáň a Diely, kde na mnohých uliciach pripadá približne 1,9 automobilu na jedno parkovacie miesto. Radnica chce v budúcnosti riešiť problém s nedostatkom parkovacích miest predovšetkým zavádzaním rezidenčného parkovania. Ako však pripomenul prednosta mestského úradu Igor Kršiak, ani toto opatrenie nedokáže úplne vyriešiť problém s nedostatkom odstavných plôch. „Nemôžeme to vnímať tak, že zagarantujeme každému občanovi s každým vozidlom konkrétne parkovacie miesto,“ uviedol pred časom Kršiak.

Pätica opatrení

Mestské zastupiteľstvo už schválilo návrh systémových opatrení pre zavedenie regulácie parkovania v obytných súboroch. Prináša päť opatrení, ktoré okrem zavedenia rezidenčného parkovania počítajú aj s vylúčením nákladných áut z parkovísk na sídliskách, vyznačením parkovacích miest vodorovným dopravným značením, úpravou podmienok vyhradzovania parkovania pre osobitné kategórie žiadateľov a s využitím záchytných parkovísk.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM