Webnoviny - Rôzne

Ostrihoňová údajne vypla počas rokovania prúd

Konflikt medzi primátorkou a poslancami v Zlatých Moravciach graduje.

Najnovšie poslanci tvrdia, že primátorka dala počas posledného mimoriadneho mestského zastupiteľstva vypnúť elektrinu s cieľom sabotovať zasadnutie. “Máme svedka, čo videl odchádzať určité osoby od rozvodnej skrine,” uviedol poslanec Ladislav Boršč. Skupina poslancov poukazuje na to, že skrinka je uzamykateľná, čiže niekto ju musel odomknúť, vypnúť prúd a znova ju zamknúť. “Podáme aj trestné oznámenie, pretože tam bolo ohrozené mimo rokovania aj zdravie a bezpečnosť všetkých prítomných na tomto zastupiteľstve,” povedal poslanec Peter Lisý. Vedenie mesta pokladá obvinenia za “scestné.” “Budova Mestského úradu je zastaraná a elektrické vedenie a sanitárnu časť je potrebné rekonštruovať,” napísal agentúre SITA prednosta radnice Miroslav Šlosár.

Zastupiteľstvo sa konalo na podnet poslancov. Pri bode o návrhu plánu riadnych zasadnutí mestského zastupiteľstva primátorka “bezdôvodne a zo subjektívnych príčin odmietla dať hlasovať o poslaneckom návrhu a navrhovala prerokovať iný bod,” informoval poslanec Peter Dvonč. Väčšina volených zástupcov občanov odmietla ďalej hlasovať a primátorka následne zasadnutie ukončila. Poslanci potom vyzvali viceprimátora, aby ďalej viedol rokovanie, čo však odmietol s tým, že je prítomná aj primátorka. Preto uznesením poverili Dvonča, aby viedol zastupiteľstvo. O chvíľu na to vypadla na mestskom úrade elektrina. Po tom, čo ju znova zapli, poslanci odhlasovali návrh plánu riadnych zastupiteľstiev a aj návrh rozpočtu mesta na rok 2010. Vedenie mesta uznesenia pokladá za neplatné. Tvrdí, že zastupiteľstvo bolo riadne ukončené. Keďže primátorka aj jej zástupca boli v rokovacej miestnosti naďalej, poslanci nemohli otvoriť ďalšie rokovanie, argumentuje. “To, čo sa dialo v zasadačke zo strany niektorých poslancov, možno hodnotiť ako porušenie všetkých zákonov, právnych noriem Slovenskej republiky i rokovacieho poriadku mestského zastupiteľstva,” myslí si Šlosár.

Patová situácia v Zlatých Moravciach trvá už dve volebné obdobia. Chod mesta je ochromený neustálymi hádkami v zastupiteľstve medzi poslancami a primátorkou Serafínou Ostrihoňovou. Volení zástupcovia občanov na seba pravidelne kričia a častujú sa nevyberanými slovami. Časť poslancov tento týždeň spísala vyhlásenie, ktorým protestujú proti praktikám primátorky. Kladú jej za vinu upieranie ich ústavných práv a pozastavenie investičného a spoločenského rozvoja mesta. Vyhlásenie podpísalo 13 z 19 poslancov mestského zastupiteľstva. Poukazujú na to, že primátorka už rok nezvolala riadne mestské zastupiteľstvo, iba mimoriadne s vopred určeným programom. Od teraz sa ho už nebudú zúčastňovať, uviedli poslanci. Ostrihoňová reagovala, že poslanci si schválili “nehorázne zvýšenie odmien” zo 6,64 eur na 39,83 eur za jedno zasadnutie, preto by niektorí “bez hanby nedbali mať zasadnutie každý týždeň a len sa podpísať do prezenčnej listiny a nič neprerokovať.”

SITA

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM