Monika Földešiová Kultúra

Organový festival uzavrela umelecká riaditeľka

Medzinárodný festival Ars Organi Nitra 2011 uzavrel atraktívny sólový večer Nitrianky Márie Plšekovej. Zakladateľka, umelecká riaditeľka a dramaturgička festivalu prilákala v poslednú tohtoročnú májovú nedeľu do Kostola sv. Ladislava v Nitre štyri s

Do programu finále štvrtého ročníka nitrianskeho festivalu, ktorý si získava svojich priaznivcov z neustále väčších vzdialeností Slovenska i zahraničia, si zvolila prevažne francúzsky repertoár z období od baroka po hudobnú modernu.

Mária Plšeková doteraz účinkovala na všetkých ročníkoch nitrianskeho organového podujatia a dôstojne reprezentovala bohatosť tunajšieho hudobného podhubia. Jej v poradí štvrtý festivalový koncert na Ars Organi Nitra bol interpretačne doteraz najzrelší. „Na každé verejné vystúpenie sa dôsledne pripravujem. No keď hrám na domácej pôde, beriem to ako mimoriadny záväzok,“ avizovala interpretka tesne pred koncertom. Svoj program zostavila z kontrastných, meditatívnych skladieb, do ktorých ich autori votkali silné city a nábožnosť.

Úvod záverečného koncertu Ars Organi Nitra 2011 patril významnému barokovému skladateľovi, organistovi a čembalistovi F. Couperinovi. Z jeho organovej omše Messe Solemnelle zaznela časť Offertoire. Romantik F. Liszt žil a pôsobil vo viacerých európskych krajinách 19. storočia, avšak niektoré pramene dokazujú jeho slovenský pôvod. V jeho prepracovaní gregoriánskeho spevu Salve Regina využil jednoduché harmonické a melodické prostriedky na dosiahnutie hlbokého religiózneho účinku.

Jadro koncertu talentovanej Nitrianky vytvorila jedna z desiatich organových symfónií Ch. M. Widora. Tento významný Francúz pretvoril vo svojej tvorbe symfonicko-orchestrálne koncepcie francúzskeho organu na pomyselný zvukový ideál. Mária Plšeková na svojom festivalovom koncerte interpretovala všetky štyri časti jeho rozsiahlej a duchovne bohatej Gotickej symfónie, ktorá je syntézou koncertného a liturgického štýlu. Slávny Francúz O. Messiaen do svojho prvého organového diela Banquet céleste pretlmočil meditáciu nad tajomstvom Božieho tela podľa Jánovho Evanjelia. V interpretácii sólistky boli zjavné staccata v pedáli, ktoré symbolizovali kvapky Kristovej krvi.

Do finále posledného tohtoročného festivalového večera vstúpila Mária Plšeková so skladbou A. P. F. Boëlyho. Medzi jeho najznámejšie patrí Fantázia a fúga B dur, ktorá majestátne uzavrela jej koncert i IV. ročník medzinárodného festivalu Ars Organi Nitra. Potom už nasledovali gratulácie poslucháčov s kyticami kvetov.

„Sme veľmi šťastní, že Mária pokračuje v rodinnej hudobnej tradícii. Jej starého otca, Viliama Plšeka, totiž doteraz pamätníci spomínajú ako skvelého zbormajstra a organistu v nitrianskom Hornom meste a na Chrenovej v období 50-tych až 80-tych rokov. Odkedy sa u Márie spontánne prejavil záujem o organ, spolu s manželkou ju plne podporujeme v rozvoji jej talentu i v organizátorskom úsilí. Byť na jej koncerte a dokonca na festivale, ktorý založila, je neopísateľný pocit,“ vyznal sa otec protagonistky, umeleckej riaditeľky a dramaturgičky medzinárodného festivalu Ars Organi Nitra 2011 Roman Plšek.

Silvia Struhárová

ars organi
27
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM