Správy

Oponická knižnica vráti návštevníkov v čase: Výstavou priblíži históriu kníhtlače

Návštevníkov bude sprevádzať samotný Johann Gutenberg, ktorý prezradí, ako jeho tlačiarensky lis zmenil ľudstvo.

Ilustračný obrázok k článku Oponická knižnica vráti návštevníkov v čase: Výstavou priblíži históriu kníhtlače
12
Galéria
Zdroj: TASR

Histórii kníhtlače bude venovaný ôsmy ročník výstavy Gutenbergova knižnica. Každoročne ju pripravuje Slovenská národná knižnica v priestoroch Aponiovskej knižnice v Oponiciach.

„Výstava s názvom Zrod knihy potrvá od 4. do 31. marca. Vrátime sa v čase, až do obdobia, kedy vznikali prvé tlačené knihy,“ uviedol správca Aponiovskej knižnice Ondrej Šomodi.

Prečítajte si tiež

Cesta v čase

Ako doplnil, návštevníci výstavy preniknú hlboko do histórie kníhtlače. „A na tejto ceste v čase ich bude sprevádzať samotný Johann Gutenberg, ktorý prezradí, ako jeho tlačiarensky lis zmenil ľudstvo. Okrem toho uvidia niekoľko zaujímavých a vzácnych kníh. Gutenbergova knižnica je totiž podujatie, ktoré spája výstavu kníh s dramatizovaným výkladom, ktorý pútavou formou vyrozpráva návštevníkom príbehy minulosti. Už tradične ho organizujeme v spolupráci so Chateau Appony na prelome februára a marca,“ povedal správca knižnice.

Okrem samotnej výstavy je podľa jeho slov zaujímavá i samotná Aponiovská knižnica, ktorá obsahuje 8222 titulov v 12 jazykoch.

„Je to viac ako 15 000 zväzkov, ktoré boli v roku 2007 na Ministerstve kultúry SR zapísané pod číslom 267 do Ústrednej evidencie historických knižničných dokumentov a historických knižničných fondov SR. Pozoruhodné je, že žiadna z kníh nie je písaná v slovenskom jazyku. V knižnici je deponovaných aj ďalších približne 6000 zväzkov Zayovskej knižnice,“ doplnil Šomodi.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Mohlo by vás zaujímať

Gutenbergova knižnica v Oponiciach
12
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM