záruba martin Rôzne

Okuliare môžete odložiť

Jana Mattová vykonala viac ako 6000 vnútroočných operácií oka. Okuliare môžete odložiť po 10. sekundách.

V rokoch 2004 – 2008 bola 5 rokov primárkou Oftalmologického oddelenia vo FN Nové Zámky. Od r. 2006 bola členkou výboru Glaukómovej sekcie Slovenskej oftalmologickej spoločnosti a od mája 2009 je členkou výboru novovzniknutej Slovenskej glaukómovej spoločnosti. Od novembra 2008 pôsobí v súkromnej ambulantnej praxi v 1. očnom centre Alegreta v Nitre. Centrum sa venuje diagnostike a liečbe očných ochorení, hlavne refrakčných ochorení oka, glaukómu a cievnym ochoreniam oka.

Pani doktorka, ako zatiaľ jediná vykonávate v Nitre operácie očí najmodernejším excimerovým laserom. V čom je výhoda takejto operácie a pre akých pacientov je vhodná? Zákrok excimerovým laserom je určený pacientom s refrakčnou chybou, ľuďom trpiacim krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, alebo astigmatizmom. Čoraz viac predovšetkým mladých ľudí už nechce nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky, pretože im prekážajú pri športe, zábave, šoférovaní, alebo práci. Niektorým vadí aj to, že počas roka nemôžu nosiť módne slnečné okuliare. Pre aktívnych ľudí v produktívnom veku je takýto zákrok najrýchlejším a najbezpečnejším riešením.

Ako dlho trvá takáto operácia a návrat do bežného života? Štandardne operujeme obe oči naraz. Operácia priemerne krátkozrakého oka ( do –4D ) trvá asi 10 sekúnd. Nový laser je certifikovaný aj na operácie astigmatizmu do +/- 6dioptrií a ďalekozrakosť do +6 dioptrií. Rekonvalescencia trvá približne 4–5 dní, videnie sa zlepšuje a zaostruje postupne.

Je zákrok bolestivý? Nie, zákrok nebolí, oči sú počas zákroku znecitlivené kvapkami. Bolesť po operácii je individuálna a závisí aj od použitej operačnej metódy. Dôležité je, že s laserom ALLEGRETTO je povrch oka po operácii hladší, a preto je hojenie rýchlejšie a menej nepríjemné.

Ako dlho musí počkať pacient na operáciu? Po dohodnutí si termínu vstupnej kontroly a po konzultácii s lekárom je možné absolvovať zákrok najskôr na druhy deň po vyšetrení. Časovým limitom je potreba vysadiť kontaktné šošovky ideálne aspoň 2 týždne pred operáciou, choroba, užívanie antibiotík v čase operácie.

Hradí takýto zákrok poisťovňa? Excimer- laserové operácie sa hodnotia ako kozmetický zákrok. Zdravotná poisťovňa Dôvera prepláca časť operácie jedného oka najčastejšie v prípade, ak sa jedná o anizometropiu (rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie), ale vždy po individuálnom posúdení prípadu revíznym lekárom.

Majú niektorí pacienti nárok na zľavu? Áno, momentálne ponúkame vysokoškolákom zľavu 17€ z cenníkovej ceny za každé operované oko. Táto zľava platí pri preukázaní sa vysokoškolským indexom platným v deň operácie, alebo potvrdením o návšteve VŠ. Verím, že túto akciu si mladí ľudia nenechajú ujsť.

okuliare
2
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM