Kristína Striešková Rôzne

Zvýšenie miestnych daní malo prísť ako posledný možný krok

Mesto Zlaté Moravce bude oproti predchádzajúcemu roku, na základe zvýšenia miestnych daní, či predaja časti svojho majetku hospodáriť s vyšším balíkom peňazí, a to viac o 2 503 380 €.

V roku 2011 hospodárilo so 7 270 397 €, na rok 2012 je naplánovaný rozpočet v sume 9 773 777 €. Bude však Zlatomoravčan spokojnejší s fungovaním mesta o tento finančný nárast? Mali primátor a poslanci pri určovaní výšky daní a poplatkov v návrhu rozpočtu na rok 2012 na zreteli aj ekonomickú situáciu obyvateľov? Mnohí obyvatelia Zlatých Moraviec sa nestotožňujú bez širokej diskusie občanov so zvýšením dane z nehnuteľností, poplatku za komunálny odpad a poplatku za psa na rok 2012. Zvýšenie daní malo prísť ako posledný možný krok. Možno sa žiada najskôr zabezpečiť efektívnejší výber daní, až potom ich zvyšovať. Podstatné však je, aby výpadok vo financovaní mesta opäť neplátali zvýšenými odvodmi tí, ktorí dane poctivo platili aj doteraz. Ľudia sa aj obávajú, že viacero peňazí zhltnú súdne spory a právni experti, ktorí v súčasnosti mestu radia. Ale aj byrokratický aparát. Pri predaji majetku naopak kvitujú, že budova bývalého MNV na Bernolákovej ulici zahrnutá ako prebytočný majetok za 550-tisíc € ostala majetkom mesta. Pripomeňme, že chýbajúce peniaze do rozpočtu poslanci nahradili zrušením plánovaného nákupu zariadení do mestskej nemocnice v hodnote 500-tisíc € a odloženou rekonštrukciou Zelenej ulice v hodnote 50-tisíc €. Ďalej kvitujú aj to, že mesto náhradou za stiahnutie z predaja secesnej vily na Sládkovičovej ulici za 50-tisíc € bude hľadať peniaze v odpredaji pozemkov. Za predaj majetku mesto plánovalo získať 1 874 600 €. Samosprávy zdaňujú svojich obyvateľov čoraz viac. Počnúc rokom 2005, kedy vstúpila do platnosti fiškálna decentralizácia, príjmy samospráv z miestnych daní narastajú, napriek tomu stále zvyšujú daňové zaťaženie svojich obyvateľov. Zlaté Moravce nie sú výnimkou.Problémom je, že za vysoké dane obyvatelia nedostávajú adekvátne služby. Aké zlepšenie služieb, ktoré by sa dotýkali bytostne ich, môžu za svoje peniaze vidieť? Pretože, často sú tieto rozhodnutia obhajované zvyšovaním kvality služieb alebo zväčšeným rozsahom poskytovaných služieb.

O názor, na zvýšenie daní sme požiadali poslanca MsZ Petra Hollého //„Podľa môjho názoru navýšenie daní nie je až také vysoké aj vzhľadom k tomu, že už niekoľko rokov sa nemenili. Mám dojem, že to robí len niekoľko eur ročne. Vyššie zaťaženie platia naši občania nepriamo na nemocnicu pričom v priemere za posledných 8 rokov to bolo cca 26,56 € (800 Sk). Na tento rok to malo dosiahnuť až cca 69,71 € (2 100 Sk) ak by sme boli schválili nákup nových zariadení pre nemocnicu čo sme neschválili, ale aj tak si priplatíme približne 29,87 € (900 Sk). Malo sa to pokryť predajom majetku mesta čo by znížilo už aj tak nie veľký majetok. Nemyslím si ako jeden kolega, že Moravčania si majú priplácať za komfort, že tu majú nemocnicu, neviem koľko by potom mali priplácať v Nitre alebo v Bratislave a aj iných mestách. Nemocnica predsa neslúži len našim občanom, ale širokému okoliu.“ //

Vo všeobecnosti sa očakáva, že po zdražení cien elektriny, plynu, vodného a stočného zaplatia Zlatomoravčania od nového roka viac aj za to, že tu vlastnia pozemok, byt, dom, záhradu, či inú nehnuteľnosť. No ak už primátor a poslanci nabrali odvahu zvýšiť daň a poplatky, držme im palce, aby našli aj odvahu efektívnejšie narábať s peniazmi, ktoré od nás vyberú.

Anna Mondočková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM