Správy

Zubry z nášho regiónu poputujú do Maďarska: Rozšíria chov v národnom parku Őrség

Zubry zo zubrej zvernice v Topoľčiankach pomôžu rozšíriť chovy týchto zvierat v maďarskom národnom parku Őrség. Do tohto miesta poputuje hneď niekoľko našich zubrov.

Ilustračný obrázok k článku Zubry z nášho regiónu poputujú do Maďarska: Rozšíria chov v národnom parku Őrség
Zdroj: TASR

Do maďarského národného parku Őrség odíde z Topoľčianok 11 zubrov, maďarskí partneri majú záujem aj o ďalších štyroch, informoval Milan Garaj, riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Topoľčiankach, ktorý má zubriu zvernicu vo svoje správe.

„Počet zubrov sa vlani zvýšil o 11 mláďat, v súčasnosti má črieda 33 kusov. Zubrom sa výnimočne dobre darí najmä odvtedy, keď sa podarilo v spolupráci so Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre vyšpecifikovať presné zloženie kŕmnej zmesi, ktorá zohľadňuje potreby zvierat. Ročne spotrebujú zubry 28 ton týchto granúl a k tomu v zimnom období 20 ton sena,“ povedal Garaj.

Priveľa zubrov

Lesy SR prispievajú chovom pri Topoľčiankach už takmer 60 rokov k záchrane zubra hrivnatého. Iba málokedy v histórii tohto chovu však bolo možné vidieť spolu početne takú veľkú čriedu zubrov, ako je tomu v súčasnosti. „Najviac tu žilo 37 zvierat. Zvernica bola pôvodne navrhnutá na optimálny počet osem až 12 zubrov,“ skonštatoval Garaj. Aj keď bude prevoz zubrov do Maďarska technicky náročný, pre Lesy SR je to jediná možnosť, ako početnosť tohto chráneného živočícha znížiť vo zvernici na prijateľnú úroveň.

Zvieratá určené na prevoz už teraz postupne oddeľujú. Pred prevozom ich bude najskôr potrebné očipovať a potom zaistiť ich bezpečnú prepravu. Populáciu zubrov v Maďarsku by malo rozšíriť deväť samíc a dvaja vlani narodení samčekovia. V súlade s medzinárodným dohovorom sa mená všetkých slovenských zubrov začínajú na Si. K južným susedom tak odcestujú napríklad Singa, Sibera či Sigur.

Narodilo sa ich vyše dvesto

Od vzniku zvernice pri Topoľčiankach v roku 1958 sa v zubrej obore narodilo viac ako 200 zubrov. Jej prvoradou úlohou je chov zubra hrivnatého horskej línie. Dočasne je vo zvernici umiestnená na vyliečenie aj zranená zubrica z Polonín, ktorá by sa mala v priebehu tohto roka vrátiť do voľnej prírody.

Všetky v zajatí chované zubry sú zaznamenané v plemennej knihe zubrov, ktorú vedie Wanda Olech vo Varšave. Každý chovateľ je povinný viesť podrobnú evidenciu pôvodu zubrov a všetky chovateľské opatrenia, vyraďovanie zvierat z chovu a zaraďovanie nových zvierat do chovu musí byť prekonzultované a vopred schválené s vedúcou plemennej knihy zubrov.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM