Kultúra

Zlatomoraveckí vinári si uctia sv. Urbana: Tradičná slávnosť príde už čoskoro

Vinári z celého Slovenska si každoročne uctievajú sviatok svojho patróna - sv. Urbana. Zvyku sa držia i naši domáci vinári.

Ilustračný obrázok k článku Zlatomoraveckí vinári si uctia sv. Urbana: Tradičná slávnosť príde už čoskoro
Zdroj: TASR

V zlatomoravských viniciach sa každoročne konajú oslavy na sviatok sv. Urbana. Vinári si tak uctia svojho patróna, ktorý, ako veria, sa potom postará o ochranu a dobrú úrodu ich viniča.

Toto tradičné podujatie sa uskutoční v sobotu 25. mája 2019 o 15:00 hodine pri kaplnke sv. Urbana na viniciach v Zlatých Moravciach.

V rámci slávnosti sa uskutoční sv. omša pri kaplnke sv. Urbana, kultúrny program, podávať sa bude aj chutné občerstvenie. Podujatie organizuje Zlatomoravecký vinohradnícky spolok s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kra­ja.

Svätý Urban bol rímskym pápežom, ktorý viedol cirkev v treťom storočí nášho letopočtu. Pred prenasledovateľmi kresťanov ho zachránila práve vinica, v ktorej sa schoval. Práve preto sa stal patrónov všetkých vinárov.

Okrem nich je i patrónom debnárov, ochranca proti mrazu a súčasne i proti opilstvu. Na Slovensku majú oslavy v deň jeho sviatku veľmi dlhú tradíciu. Len ťažko u nás nájdete obec s vinicou, ktorá by nemala svoju kaplnku zasvätenú tomuto patrónovi.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM