Veronika Kalinová Rôzne

Zaujímavé cifry o Zlatých Moravciach: Tipnite si, aký je v okrese priemerný plat!

Nedávno zverejnil portál Platy.sk zaujímavý prieskum o priemerných zárobkoch Slovákov. Pomerne výrazné rozdiely panujú aj medzi priemerným platom v rôznych okresoch Slovenska a rôznymi profesiami. Ako je to v okrese Zlaté Moravce?

Ilustračný obrázok k článku Zaujímavé cifry o Zlatých Moravciach: Tipnite si, aký je v okrese priemerný plat!
Zdroj: Webnoviny.sk

Na Slovensku sa výška priemerného platu pohybuje na hranici 854 eur, no tento plat reálne nepoberá 59 % Slovákov. Polovica našich obyvateľov má plat nižší ako 784 eur. Z prieskumu ďalej vyplýva, že 25 % ľudí na Slovensku zarába menej ako 603 eur a také isté percento má na výplatnej páske každý mesiac viac ako 1 042 eur. Najlepšie zarábajúci Slováci, ktorých je zhruba 10%, majú plat vyšší ako 1 395 eur.

Okres Zlaté Moravce zaostáva

V okrese Zlaté Moravce je priemerný plat o 53 eur nižší, ako ten celoslovenský, a je na úrovni 801 eur. Túto sumu však reálne nepoberá 61 % obyvateľov nášho okresu. Na porovnanie, v susednom Nitrianskom okrese je priemerný plat na úrovni 851 eur, no 60 % ľudí v ňom žijúcich zarába menej, ako je priemer.

„No neviem, ako sa kompetentní dopracovali k takejto sume, ale ja nezarábam ani polovicu z uvedenej sumy, aj keď je pravda, že som len obyčajný robotník. Aj tak si však myslím, že táto suma je prehnaná a ani vyškolení ľudia toľko nezarábajú. Manželka je učiteľka, no toľko nemá,“ povedal nám svoj názor operátor vo výrobe Peter.

„Ja zarábam zhruba tak, ale som podnikateľka, no moji zamestnanci majú podstatne menej, než aký je priemerný plat Zlatomoravčana. Myslím si, že ide len o nejaké štatistiky, ktoré sa od skutočného života môžu aj dosť líšiť, no nechcem to nejako hodnotiť, “ povedala mladá podnikateľka s oblečením Zuzana.

Najlepšie zarábajú vrcholoví manažéri

Muži na Slovensku zarábajú v priemere od 525 do 1 539 eur. Platy žien sa pohybujú nižšie, od 442 eur do 1 152 eur. Najvyrovnanejšie platy majú u nás ľudia pracujúci v pomocných prácach, štátnej správe a samospráve, administratíve či školstve. Platové rozmedzie medzi tými najlepšie a najhoršie zarábajúcimi v týchto oboroch je zhruba 40% – 50%.

Najväčší spomínaný rozdiel nájdeme u ľudí pracujúcich v legislatívnej oblasti, kde platový rozdiel dosahuje až 70 %. Čo v realite znamená, že v tomto obore sa najnižší plat pohybuje na úrovni 457 a tí najlepšie zarábajúci dostávajú 1 543 eur. Vo vrcholovom manažmente sa priemerne zarába 2 169 eur, pričom najvyšší manažéri majú mesačne aj 3 999 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM