Rastislav Búgel Správy

Žatva v regióne sa chýli ku koncu: Suchá ohrozujú úrodu kukurice, slnečnice a iných

Žatva v nitrianskom regióne sa chýli ku koncu. Hustosiate obilniny pestujú poľnohospodári v okresoch Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce a Šaľa na 64 000 hektároch (ha) pôdy.

Ilustračný obrázok k článku Žatva v regióne sa chýli ku koncu: Suchá ohrozujú úrodu kukurice, slnečnice a iných
Foto: Viktória Botošová

„Väčšina úrody je už pozberaná, do konca týždňa by sme sa mali dostať k záveru žatvy,“ informoval riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Nitre Jozef Bako. Podľa jeho slov sa úroda pšenice i jačmeňa pohybuje na úrovni minulého roka. „Je to taký vyšší priemer oproti minulosti,“ zhodnotil. Slabšiu úrodu zatiaľ zaznamenali pestovatelia repky olejnej. Kým vlani dosiahli výnosy štyri tony z hektára, v tomto roku to boli tri tony.

Problémy na jeseň

Podľa odhadu Baka väčšie problémy s úrodou budú mať pestovatelia jesenných plodín – kukurice, slnečnice, cukrovej repy i krmovín, ktoré trpia dlhodobým nedostatkom vlahy. „Kukurica už v týchto dňoch mala mať nahodené klasy, no je to veľmi slabé. Ak bude toto sucho pretrvávať, nebude mať ani zmysel niektoré porasty zberať. Vlani sme mali úrody deväť ton z hektára, v tomto roku to môže byť polovica. No zatiaľ je predčasné odhadovať, čo bude, pretože my sme závislí od počasia a to sa môže hocikedy zmeniť.“ Reálne však hrozí nedostatok krmovín pre živočíšnu výrobu, konštatoval Bako.

Závlahy nepomôžu

Poľnohospodárom v suchom období nepomôžu ani závlahy, pretože tie sú dlhodobo nefunkčné. „Možno niektoré menšie zeleninárske farmy majú funkčné závlahy, no na veľkej ploche bežne pestované poľnohospodárske plodiny sú bez závlah. Ich vlastníkom je štát, bolo by treba tie závlahy do budúcnosti doriešiť,“ povedal Bako.

Čítajte tiež:

Žatva vo Vysokoškolskom poľnohospodárskom podniku SPU: Extrémne teploty takmer upražili obilie

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM