Rôzne

ZÁBERY plné svetiel: Takto žiaril cintorín v Topoľčiankach počas sviatkov

Začiatkom novembra sa všetky cintoríny na Slovensku rozžiarili tisíckami svetiel sviečok a kahancov. Pripomenuli sme si tak ľudí, ktorí už nie sú medzi nami. Pozrite si zábery žiariaceho cintorína v Topoľčiankach od miestneho fotografa.

Ilustračný obrázok k článku ZÁBERY plné svetiel: Takto žiaril cintorín v Topoľčiankach počas sviatkov
Zdroj: Ivan Klbik

Sviatok Všetkých svätých je za nami. Cintoríny sa opäť po roku zaplnili ľuďmi, ktorí si modlitbou a symbolickým zapálením sviečky pripomenuli svojich blízkych. V nočných hodinách sa tak väčšina cintorínov zmenila na krásne rozžiarené miesta s nádychom tajomna.

Takéto čaro nadobudol aj cintorín v obci Topoľčianky. Stovky a stovky zapálených sviečok a kahancov urobili z tohto cintorína okulahodiace miesto pokoja. V plnej kráse sa ho podarilo zachytiť fotografovi Ivanovi Klbikovi z Topoľčianok. Pozrite si jeho zábery v našej priloženej fotogalérii.

Na Slovensku má úcta k mŕtvym, návšteva hrobov príbuzných v dňoch 1. a 2. novembra veľmi dávnu tradíciu, ktorá sa udržala dodnes. Veriaci a ostatní obyvatelia prichádzajú na cintoríny, aby zapálením sviečok či kahancov a položením kytíc a vencov k hrobom spomínali na svojich zosnulých. Táto úcta aj na Slovensku vychádza z pradávnej slovanskej tradície jesenných pohanských sviatkov. Príchod duší zosnulých súvisel aj s blížiacou sa zimou. V európskej tradícii sa aj na Slovensku preniesol do kresťanského kalendára. Tento sviatok by mal byť našou spomienkou na blízkych, ktorí odišli z našich radov. Spomienkou na nich im vzdávame úctu za všetko, čo pre nás v živote vykonali a zároveň zostávajú v našom srdci žiť naďalej.

Sviatok Všetkých svätých na cintoríne v Topoľčiankach
9
Galéria
Zdroj: Ivan Klbik
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM