Kristína Striešková Rôzne

Výsledkom napätej situácie: PROTEST!

Policajný zásah pri silvestrovskej bitke medzi skupinou Rómov a okoloidúcich ľudí v Zlatých Moravciach už vyšetruje Inšpekcia ministerstva vnútra. Oznámil to minister vnútra Daniel Lipšic, ktorý sa dnes stretol so zlatomoravským primátorom Petrom Led

Témou ich rozhovoru bola údajná nečinnosť policajtov pri silvestrovskej bitke, počas ktorej mala skupina Rómov napadnúť okoloidúcich občanov. Ku konfliktu malo dôjsť počas silvestrovskej noci, kedy údajne skupina Rómov palicami a konármi zo stromov napadla iných občanov. „Bol som informovaný, že štyri privolané hliadky nereagovali adekvátne razantne, neriešili útočníkov, nezdokumentovali riadne situáciu a dokonca malo dôjsť k stretu policajta s napadnutou osobou,“ uviedol minister po rozhovore s Lednárom. Aj na základe týchto informácií sa Lipšic rozhodol nechať prípad dôkladne vyšetriť.// „Po prvé, policajti v poriadkovej polícii sa nesmú báť fyzických stretov. Sú na to, aby chránili občanov pred výtržníkmi. Policajti, po druhé, musia vedieť rozlišovať medzi napadnutými a tými, ktorí sú útočníkmi. Ak policajt nevie rozlišovať medzi útočníkom a napadnutým, nemá čo robiť v policajnom zbore,“ //skonštatoval Lipšic.

Podľa primátora Zlatých Moraviec je spolunažívanie rómskej komunity s ostatnými obyvateľmi napäté už dlhšiu dobu. Preto musel na situáciu v meste reagovať.// „Začali po tom incidente za mnou chodiť ľudia, ktorí to nepovažujú za prvý prípad, že polícia nezasahovala tak, ako sa podľa ich mienky malo zasahovať. A boli to desiatky ľudí, ktorí ma zastavovali. Ja som musel reagovať a dovolil som si hneď osloviť pána ministra. Chvalabohu, že zareagoval perfektne a ozval sa mi a dnes sme spolu hovorili,“ uviedol Lednár. Prvé výsledky vyšetrovania inšpekcie by mohli byť známe v priebehu niekoľkých dní. V prípade, že sa preukáže pochybenie zasahujúcich policajtov, budú voči nim vyvodené dôsledky. „Polícia musí vedieť garantovať bezpečnosť ľudí. Vždy, keď zlyhá, bude nasledovať prísne vyšetrovanie. My nemôžeme ku každej ruvačke vysielať špeciálne jednotky. Musia to zvládnuť aj pohotovostné motorizované jednotky,“ //skonštatoval Lipšic.

Na napätú situáciu v meste už zareagovala aj Slovenská pospolitosť, ktorá na 14. januára zvolala do Zlatých Moraviec protestné zhromaždenie.// „Zhováral som sa s nimi, nesúhlasím s tým. V ten deň máme v meste aj primátorskú zabíjačku. Aby som im však neuprel právo na zhromažďovanie, povolil som im stretnutie na mestskom amfiteátri, po ukončení mestského podujatia,“ uviedol Lednár. Zhromaždenie sa uskutoční o 15-tej hodine v areáli mestského amfiteátra. Polícia v oficiálnom stanovisku poprela, že privolaní policajti sa na konflikt iba prizerali a nezasiahli, a že sa dokonca pridali na stranu útočníkov a jedného z napadnutých ľudí kopali. Podľa zástupcu krajského policajného riaditeľa Milana Kirscha policajné hliadky iba ukončili slovnú hádku medzi dvoma skupinami ľudí. „Mám ale podozrenie na nedostatočné postupy polície, preto sa začalo vyšetrovanie,“// dodal Kirsch.

TASR Foto: Čas

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM