Kristína Striešková Kultúra

Vivat Miroslav Pius!

Básnik, prozaik, esejista a autor literatúry faktu Miroslav Pius sa vo februári dožil životného jubilea. Hľadač pokladov histórie, ktorý si nikdy nezakrýval oči a nemaľoval vo svojich dielach medové motúzy popod nos, je nositeľom mnohých vyznamenaní

„Chcem poďakovať oslávencovi, ktorý má sedem krížikov na chrbte – výraznej osobnosti literatúry faktu, ktorá prirástla k nášmu kraju. Ďakujem za všetko, čo urobil pre vás, pre nás a náš kraj.“ Zablahoželal Piusovi k jubileu predseda NSK Milan Belica.

Slávnosť pokračovala videoprojekciou o živote Piusa, recitačnými vstupmi z jeho básnickej tvorby a príhovormi hostí. Hosťami boli poslanec NR SR Marián Kéry, zo Spolku slovenských spisovateľov Ján Tužinský, Pavol Janík, Monika Nemčeková, z odboru školstva NSK Ľubica Libová, Iveta Verešová, za kultúru Miloš Bača, hovorca predsedu NSK Stanislav Katrinec. Samozrejme nechýbal brat oslávenca Pavol Stanislav Pius. Slovom sprevádzali Peter Kereš a Tatiana Kováčová, hudobné vstupy zazneli v podaní Zuzany Molnárovej, Soni Meňhertovej, korepetícia – klavír Ľubica Lastovicová. Na domácej pôde slová vďaky a uznania zazneli aj z úst riaditeľa gymnázia Mariána Bátoru. Súčasťou akadémie bol krst knihy Zvonovina.

[color=#000099]­Miroslav Pius sa narodil 16. februára 1942 v Novej Vsi nad Žitavou. Väčšiu časť svojho života prežil v Bratislave. Tu pôsobil ako pedagóg a riaditeľ viacerých inštitúcií. Pred desiatimi rokmi sa presťahoval do Levíc, kde začal písať knihy literatúru faktu, odrážajúce staré dejiny Pohronia a Požitavia. V súčasnosti žije v rodnom dome v Nemčiňanoch­.[/color]

Doluje poklady histórie[/size][/co­lor]

O rodnom dome a láske k domovine, o miestach jemu blízkych bol premietnutý krátky film, ktorý v sebe skrýval veľké poznanie. Spisovateľ žije plnohodnotný život. Je naplnený snami, cieľmi a túžbami zmiešanými s pocitom potreby splatenia dlhu voči rodnému kraju, za ktorým síce pomaličky, ale isto kráča. „Pred 10 rokmi som ho začal poctivo splácať, v knihách vyťahujem na svetlo zabudnutú históriu Požitavia. Cez literatúru faktu dolujem z minulosti poklady, ktoré história mnohokrát nechala nepovšimnuté. Mojich sedem posledných, čitateľsky veľmi úspešných kníh, je toho dôkazom,“ hovorí autor. Miroslav Pius je autorom takmer 20 kníh poézie a prózy pre deti a kníh literatúry faktu. Získal vydavateľské ceny a čestné uznania. Je nositeľom Veľkej medaily sv. Gorazda (Ministerstvo školstva SR), medaily Daniela Licharda (Ministerstvo kultúry SR), predseda vlády SR mu udelil pamätný list a obec Nemčiňany medailu za kultúrny rozvoj.

Komunistická moc mu nedovolila publikovať[/si­ze][/color]

Prvou básnickou zbierkou je Pyrománia, po nej nasledovala Cesta až na koniec smrti a potom dlho nič. Pre svoje občianske a politické postoje k augustovým udalostiam roku 1968 i neskoršiemu vývoju u nás bol politicky aj občiansky diskriminovaný. Mal problémy so zamestnaním a nemohol publikovať. Po roku 1989 bol rehabilitovaný a začal vydávať všetky svoje zakázané diela.

Anna Mondočková

Pius_GJK
13
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM