Samospráva

Vianočný stromček mesta vyvolal rozruch: Reakcia radnice na sťažnosť občana

Stromček bol odpílený medzi bytovkami a následne umiestnený na námestie ako centrálny vianočný stromček Moraviec. Tunajší občan podal na mesto sťažnosť.

Ilustračný obrázok k článku Vianočný stromček mesta vyvolal rozruch: Reakcia radnice na sťažnosť občana
Zdroj: Dnes24.sk

Zlaté Moravce už majú osadený svoj vianočný stromček na Námestí Andreja Hlinku. Oficiálne bude rozsvietený v nedeľu 8. decembra Mikulášom.

Napriek tomu, že vianočný stromček má byť symbolom radosti a pokoja, v Zlatých Moravciach vyvoláva u niektorých ľudí skôr rozpaky. Jeden z občanov prostredníctvom online služby Odkaz pre starostu dal samospráve najavo svoj jasný nesúhlas s výrubom stromu.

„Dňa 21.11.2019 medzi 7:30 až 8:00 hod bol v intraviláne mesta Zlaté Moravce, pred bytovým domom Hviezdoslavova 54–56 spílený smrek, ktorý tvoril dominantu v parčíku pred spomenutým bytovým domom.Tento počin sa stretáva s nesúhlasom s konaním mesta, ktoré uprednostnilo jednorázový záujem, pred ponechaním zelene dlhodobo plniť svoju funkciu,“ napísal radnici nespokojný občan.

Radnica vo svojom stanovisku priznala, že predmetný strom bol naozaj vypílený zo spomínanej lokality a umiestnení na námestie ako vianočný stromček. Jeho výrub mal byť ale zákonne v poriadku.

Rozhodnutie vydala Obec Tesárske Mlyňany dňa 18.11.2019 ako príslušný orgán štátnej správy v prvom stupni vo veciach ochrany prírody, na základe požiadavky občanov mesta Zlaté Moravce sa pristúpilo k začatiu správneho konania vo veci výrubu predmetnej dreviny,“ odpovedala samospráva.

Zároveň uviedla, že Mesto Zlaté Moravce je povinné podľa zákona zabezpečiť náhradnú výsadbu v rozsahu uvedenom v predmetnom rozhodnutí. Mesto musí konkrétne vysadiť 18 kusov drevín na pozemkoch vo svojom vlastníctve. Urobiť tak musí do 30. septembra 2020.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM