Kultúra

Vdýchla do nich život: Múzeum ukáže predmety, ktoré zachránila ruka reštaurátorky

V Zlatých Moravciach budeme môcť vidieť výsledky práce skúsenej reštaurátorky z Nitry. Výstava sa uskutoční pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Ilustračný obrázok k článku Vdýchla do nich život: Múzeum ukáže predmety, ktoré zachránila ruka reštaurátorky
Zdroj: Dnes24.sk

V múzeu sú uložené predmety umeleckej a historickej hodnoty. Získali, ale i získavajú sa zberom, kúpou, darom a podobne.

Častokrát sú nadobudnuté predmety znehodnotené zlým spôsobom zaobchádzania s nimi, neodbornou starostlivosťou, či uskladnením v nevyhovujúcich podmienkach.

„O ich navrátenie do pôvodného stavu bez toho, aby sa znížila ich originálna podstata, sa stará reštaurátor. V Ponitrianskom múzeu „zachraňuje“ takmer tridsať rokov zbierkové predmety, ktoré poznačil zub času, Lívia Šumichrastová, ktorá vyštudovala reštaurovanie pod vedením prof. Jána Gazdíka na SUPŠ v Bratislave,“ informuje Ponitrianske múzeum.

Ako ďalej uviedlo Ponitrianske múzeum v Nitre, pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva bude v priestoroch svojej pobočky – Mestského múzea v Zlatých Moravciach sprístupnená špeciálna výstava.

Názov výstavy je Obnovené reštaurovaním. Návštevníkom ponúkne výber z prác fundovanej reštaurátorky Ponitrianského múzea Lívie Šumichrastovej.

Výstava bude otvorená 4. septembra 2019. Záujemcovia si ju budú mať možnosť v Zlatých Moravciach pozrieť až do konca októbra 2019.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM