Kristína Striešková Rôzne

V nemocnici stále nevedia, ktoré oddelenia budú zrušené

V mestskej nemocnici R. Korca v Zlatých Moravciach ešte stále presne nevedia, ktoré jej oddelenia zostanú po 1. júli zachované. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tu podľa pôvodných plánov nemala objednávať zdravotné výkony v troch z piatich oddele

Došlo by tak k zrušeniu chirurgického oddelenia, jednotky intenzívnej starostlivosti interného oddelenia a oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Zlatomoravský primátor Peter Lednár ešte začiatkom júna vyhlásil, že kroky najväčšej zdravotnej poisťovne povedú k likvidácii nemocnice.

Neskôr VšZP svoje zámery prehodnotila. Podľa zoznamov zverejnených minulý týždeň, nepočíta poisťovňa s oddelením anestéziológie a intenzívnej medicíny a tiež s oddelením dlhodobo chorých, ktoré sa predtým na zozname nenachádzalo. Ktoré oddelenia napokon v Zlatých Moravciach zostanú zachované, a ktoré zaniknú, nevie ani námestníčka poverená vedením nemocnice Nina Horniaková. „My sme v štádiu rokovania. Aj to prehodnotenie zámerov poisťovne je vlastne odozvou na naše argumenty,“ //uviedla pre TASR. Podľa jej slov ani posledný návrh na zrušenie dvoch oddelení ešte nemusí byť konečný. „Situácia je nejasná. Zmluva zatiaľ nie je podpísaná, takže ešte stále vidíme možnosti na ďalšie rokovania. Následky a dôsledky rozhodnutia VšZP tak s konečnou platnosťou uvidíme až po 1. júli. Dovtedy je predčasné vyvodzovať nejaké závery,“ //zdôraznila Horniaková.

Podľa primátora Zlatých Moraviec môžu viesť racionalizačné zámery VšZP až k zrušeniu mestskej nemocnice. Obyvatelia celého spádového regiónu už proti likvidácii oddelení nemocnice spísali petíciu, ktorú v priebehu prvých troch dní podpísalo 15.000 ľudí.// „V celom regióne o tom ľudia vedia. Je to pre nich otázka života a smrti. Myslím, že toto bude jedna z najúspešnejších petícií na Slovensku,“ //vyhlásil Lednár.

Mestská nemocnica Rudolfa Korca v Zlatých Moravciach prešla redukciou oddelení už v roku 2008, kedy poisťovne prestali nakupovať zdravotné výkony na gynekologicko-pôrodníckom, novorodeneckom a detskom oddelení. Od roku 2006 tu postupne dochádzalo k znižovaniu limitov z 340.000 eur na súčasných 203.576,31 eura. Aj napriek tomu dosiahla nemocnica po stratových rokoch vyrovnané hospodárenie.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM