Richard Pročka Rôzne

Úver chce radnica splácať aj z parkovného

Mesto Zlaté Moravce si chce zobrať úver na financovanie investičných akcií. Momentálne má štyri úvery. Médiá o tom informoval primátor.

Mesto Zlaté Moravce má v súčasnosti štyri veľké úvery v celkovej výške 1,5 milióna eur. Chce si vziať ďalší, do výšky až 1 milióna eur. Úver má slúžiť na financovanie investičných akcií. Plánovaných investičných akcií je viac, ako je schopná pokryť plánovaná výška úveru. Mestskí poslanci majú preto rozhodnúť už v septembri o tých, ktoré dostanú prednosť.

Nemajú na investičné akcie[/size][/co­lor]

Podľa primátora Petra Lednára je to jediná možnosť ako získať dostatok zdrojov na rôzne rozvojové aktivity v Zlatých Moravciach. S týmto názorom súhlasí aj vedúca ekonomického oddelenia Iveta Szobiová.

„Mesto, pokiaľ chce zabezpečovať svoj rozvoj v oblasti investičnej výstavby, rozhodne nemá vlastné zdroje na vykrytie výdavkov vo väčšom rozsahu ako je napríklad budovanie či rozsiahlejšia oprava komunikácií. Ak teda chceme zabezpečiť rozvoj formou investičnej výstavby, tak jediná forma jej financovania je cez úver,“ skonštatovala Szobiová.

Mestskí poslanci odsúhlasili zatiaľ len návrh na prefinancovanie investičných zámerov prostredníctvom úveru. Mesto by si ho mohlo zobrať ešte tento rok. Podľa Lednára by vďaka nízkej zadlženosti a dobrým podmienkam od komerčných bánk unieslo mesto aj úver o pol milióna eur vyšší.

„Na základe podmienok, ktoré banky už dali, tak k čerpaniu úveru dôjde hneď po podpísaní zmluvy, ale k jeho splácaniu až po vyčerpaní celej prevzatej pôžičky. Čo sa týka výšky splátok to samozrejme závisí od toho, v akej hodnote si mesto napokon úver zoberie,“ informovala vedúca ekonomického oddelenia.

Splácanie úveru parkovným[/si­ze][/color]

V roku 2014 sa skončí splácanie dvoch úverov. Až potom by mala samospráva začať splácať nový úver, teda až po jeho vyčerpaní. Podľa slov primátora Lednára, pri splácaní nového úveru by malo pomôcť aj zavedenie parkovného, ktoré pripravuje radnica už dlhší čas. V návrhu vypracovanej koncepcie by mesto mohlo vybrať ročne na parkovnom 80-tisíc až 100-tisíc eur.

Ročné splátky miliónového úveru by predstavovali sumu 100-tisíc eur. Úverová zaťaženosť mesta by dosiahla 39,27 percenta skutočných bežných príjmov predchádzajúceho roka, zákonom stanovená hranica je až 60 percent. „Pokiaľ mesto chce zabezpečiť rozvoj formou investičnej výstavby a plánovaných akcií, ktoré sú v zásobníku investičných akcií na rok 2012, tak jediná forma prefinancovania je úverom,” tvrdí Szobiová.

Na zle zostavený rozpočet, nereálnosť úveru vzatého na bytový dom Štvorlístok a na potrebu systémovosti v investíciach, ktoré musia byť z určitej časti návratné pre mesto, upozornil práve prednosta mestského úradu Ľubomír Martinka. Koncepcia prefinancovania určitých investičných akcií z nového, vhodne nastaveného úveru, ako i spôsob nakladania s požičaným objemom financií či riešenia, ako ho splácať, pochádzajú z jeho dielne.

Mesto už komunikuje s bankami[/si­ze][/color]

Zlatomoravskej radnici zatiaľ predložili svoje ponuky tri komerčné banky. Zatiaľ nie je rozhodnuté, z ktorej z nich si mesto úver napokon vezme. Rovnako nie je určená ani presná výška pôžičky. Podľa Lednára by však bolo najvýhodnejšie vziať si úver v maximálnej výške schválenej zastupiteľstvom, teda 1 milión eur. Peniaze by sa potom mali použiť na opravy a výstavbu komunikácií, rozvoj infraštruktúry a ďalšie projekty uvedené v zásobníku rozvojových aktivít mesta.

Anna Mondočková

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM