Rôzne

Ulice v Moravciach? Počas minulého režimu mali rôzne názvy, veď si to pozrite...

Ulica Karla Marxa, Leninova či Tolstého ulica, alebo Námestie Maršala Stalina. Nie, to nie sú názvy lokalít z Moskvy, ale staré komunistické pomenovania zo Zlatých Moraviec.

Ilustračný obrázok k článku Ulice v Moravciach? Počas minulého režimu mali rôzne názvy, veď si to pozrite...
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

K zmenám názvov ulíc dochádza na Slovensku pomerne bežne. Najviac takýchto zmien sa však udialo v minulom storočí, počas minulého režimu. Podobne ako v iných mestách, aj v Zlatých Moravciach sa udiali viaceré takéto zmeny. Oficiálne názvy sa začali meniť už krátko po nástupe „kosáku a kladiva“ k moci.

Najväčšia zmena prišla s rokom 1949. Hneď 19 ulíc bolo premenovaných. Ako uvádza kronika mesta, dôvodom boli „zastaralé a nevhodné názvy“. Napríklad vtedajšia Benešová sa zmenila na Gotwaldovu (dnes Župná).

Niekdajšia Hasičská ulica a Cigánska štvrť dostali jeden spoločný názov – Žitavské nábrežie, ktoré ostalo dodnes. Poštová ulica sa zmenila na ulicu Viliama Širokého a naše v súčasnosti pomenované Námestie Andreja Hlinku dostalo pomenovanie – Námestie Maršala Stalina. Ešte pred týmto názvom a volalo jednoducho – Námestie Slobody.

Smerom na Topoľčianky kedysi naši starí rodičia chodili po Masarykovej ulici, čo komunistom asi klalo oči a tak začiatkom päťdesiatych rokov dostala nový názov – Ulica Antonína Zápotockého. Spoločne s ňou premenovali i Štefánikovu ulicu na Ulicu Kapitána Nálepku a v meste vznikla i Ulica Mičurínova (dnes Mojmírova).

„Hlavná ulica pred Ústavom národného zdravia bola premenovaná na Leninovu ulicu. Prvá Krížna ulica na túto na Ulicu Karola Marxa,“ informuje kronika o ďalšom premenovávaní ulíc nášho mesta na začiatku päťdesiatych rokov minulého storočia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM