Rôzne

Uctili si padlých partizánov a vojakov: Obce Skýcov a Zlatno spojil tradičný pochod

Obce Zlatno a Skýcov ožili 33. ročníkom obľúbeného spomienkového podujatia. Účastníci si pripomenuli hrôzy vojny.

Ilustračný obrázok k článku Uctili si padlých partizánov a vojakov: Obce Skýcov a Zlatno spojil tradičný pochod
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Úctu a vďaku partizánom a vojakom padlým v Slovenskom národnom povstaní (SNP) vzdali účastníci sobotňajšieho pochodu Náučným partizánskym chodníkom Skýcov – Zlatno.

Položili vence

Cieľom 33. ročníka turistického pochodu bolo priblížiť najmä mládeži históriu odboja v kraji pod Tribečom, uviedol starosta Skýcova Tomáš Kolembus.

Účastníci pred štartom v Skýcove i po príchode do Zlatna položili vence a kvety k pamätníkom SNP v obidvoch obciach okresu Zlaté Moravce.

Partizánsky chodník

Náučný partizánsky chodník je sprístupnený od roku 1988. Patrí k stredne náročným, prevýšenie na takmer 12 kilometrov dlhej trase je 350 metrov.

Má šesť zastávok, medzi nimi studničku Jelšovku, miesta, kde sídlila partizánska skupina Národný pomstiteľ, partizánske bunkre na Stratenom vrchu či tajný sklad munície a zbraní. Turistický pochod po ňom každoročne od roku 1989 absolvuje niekoľko stoviek účastníkov podujatia.

Prečítajte si tiež

Vypálená obec

Obec Skýcov sa od jesene 1944 postupne stávala jednou z hlavných partizánskych základní v Tribečskom pohorí. Začiatkom septembra prišli vojaci slovenskej armády, ktorí v obci nechali zbrane. Nimi sa vyzbrojilo približne 40 až 50 mužov zo Skýcova a vytvorili 1. partizánsku brigádu. Do Skýcova sa postupne sťahovali aj sovietske partizánske skupiny vysadené na nitrianskom Zobori, Tribeči a Vtáčniku. Boli tu tri veľké partizánske oddiely, Zarubežnij, Plameň a Národný mstiteľ.

Partizánske oddiely mali viac ako 1 100 mužov.

Pôsobili v celom okolí Skýcova, Zlatna, Zlatých Moraviec a Topoľčianok.

Začiatkom marca 1945 sa časť partizánov stiahla do hôr a časť sa pridala k vojskám II. Ukrajinského frontu. Keď sa k Skýcovu blížil front a nemecké velenie potrebovalo pre ústup spojovaciu cestu cez Skýcov na hornú Nitru, zaútočili nemecké jednotky 15. marca 1945 zo všetkých strán na obec. Tú v tom čase už nikto nebránil a bola obsadená bez boja. Po obsadení územia 16. marca 1945 bola obec vypálená. Zhorelo 266 domov a 13 mužov odvliekli do koncentračných táborov. Zostal iba kostol, fara, škola a niekoľko domov, v ktorých boli ubytovaní Nemci.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie lákavé články

33. ročník NPCH Zlatno - Skýcov

Posted by Obec Skýcov on Saturday, August 21, 2021
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM