Zuzana Ročeňová Samospráva

Účasť voličov v komunálkach v našom obvode? Táto dedinka sa stala volebným rekordérom!

Komunálne voľby 2014 pritiahli k urnám v našom volebnom obvode podstatne menej oprávnených voličov, ako je celoslovenský priemer. Pozreli sme sa na štatistiky a prinášame vám niekoľko zaujímavých zistení...

Ilustračný obrázok k článku Účasť voličov v komunálkach v našom obvode? Táto dedinka sa stala volebným rekordérom!
Zdroj: TASR

V prvom rade je potrebné uviesť dve čísla. 48,34% predstavuje celoslovenský priemer a 45,19% je priemerná účasť vo volebnom obvode Nitra, do ktorého patria aj Zlaté Moravce s 51,36% účasťou a ďalších 93 obcí.

Jednoznačne najhoršiu volebnou účasťou v celom našom volebnom obvode sa môže „pochváliť“ Nitra, v ktorej odvolilo iba 24,49% oprávnených voličov. Druhá najnižšia účasť bola v Golianove (31,54%) a tretia priečka patrí obci Zlatno (35,84%). Má to však jednu zápletku. V spomínaných dvoch obciach bol len jeden starostovský kandidát.

Poďme teraz na opačný koniec našej pomyselnej tabuľky. Najvyššiu volebnú účasť v rámci celého nášho obvodu zaznamenali v obci Kapince, kde k urnám prišlo až 84,93% (141 zo 166) voličov. Práve táto dedinka sa tak stala volebným rekordérom v rámci celého nášho volebného obvodu. Príkladnú účasť dosiahli aj v obciach Mankovce (82,93%) či Malé Vozokany (82,42%).

Foto: ilustračné

Zdroj: Štatistický úrad SR

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM