Rôzne

TIP na výlet pre celú rodinu: Užite si výhľad z rozhľadne na Vápennom vrchu

Nitriansky kraj je plný zaujímavých lokalít, ktoré lákajú turistov. Pokiaľ máte chuť na nenáročný výlet, ste na správnej adrese.

Zdroj: Dnes24.sk

Obec Skýcov v okrese Zlaté Moravce sa môže pochváliť bohatou históriou. Priamo v dedine a v jej okolí nájdete viacero zaujímavostí, ktoré ponúkajú skvelé možnosti na rodinné výlety.

V posledných rokoch sa veľkej obľube tešia turistické rozhľadne. Jednu z nich ponúka aj priamo Skýcov.

K rozhľadni Vápenný vrch vás v obci naviguje viacero smerových tabúľ. Pokiaľ sa vyberiete po ulici Hlavná (v smere na Bošany), zavedie vás až k odstavnej ploche za dedinou, na ktorej môžete zaparkovať svoje auto.

Vápenné pece

Hneď vedľa parkoviska si môžete pozrieť areál vápenných pecí. Práve vápenkárstvo patrilo v Skýcove k najstarším remeslám. Na mieste areálu sa v minulosti nachádzalo viac ako 80 pecí.

Obci sa podarilo obnoviť tri objekty, pri ktorých sa nachádza informačná tabuľka, ktorá vás oboznámi s bohatou históriou vápenkárstva v regióne.

Ďalšie tipy z Nitrianskeho kraja

Hneď pred areálom vápenných pecí si všimnite tabuľku, ktorá ukazuje smer k turistickej rozhľadni. Prejdete krížom cez cestu a vydáte sa po upravenom lesnom chodníku.

Nenáročná prechádzka

Väčšia časť trasy vedie popri krížovej ceste s jednotlivými zastaveniami. Nájdeme tu aj altánok, v ktorého tieni si môžete posedieť. Súčasťou chodníka je aj viacero pravidelne vyprázdňovaných smetných nádob a tak je celé okolie čisté a udržiavané.

Po niekoľkých minútach chôdze sa dostanete na najvyšší bod celého vrchu, ktorý je označený krížom. Po jeho ľavej strane uvidíte iba niekoľko metrov vzdialenú turistickú rozhľadňu.

Viac lifestylového čítania

Krásny výhľad

Turistickú rozhľadňu otvorili v roku 2020. Na jej mieste pôvodne stála staršia veža, ktorú však museli v roku 2011 pre zlý technický stav odstrániť.

Nová rozhľadňa má päť podlaží, pričom z toho najvyššieho sa návštevníkom naskytne nádherný výhľad na široké okolie a neďalekú zrúcaninu hradu Hrušov.

Pri dobrej viditeľnosti môžete vidieť Pohronský Inovec, Považský Inovec, Biele Karpaty, Strážovské vrchy a dokonca aj Malú Fatru s končiarmi Veľkého Kriváňa a Chlebu.

Chystáte sa na dovolenku do Talianska, Chorvátska či Egypta? Viac o aktuálnych opatreniach v dovolenkových destináciách sa dočítate aj v kategórii Cestovanie.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

TIP na výlet: Rozhľadňa nad obcou Skýcov
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM