Richard Pročka Kultúra

Súčasný župan finančne prispieva na hrob predchodcu

Nitriansky samosprávny kraj pri rozdeľovaní financií neobišiel ani vzácnu zlatomoravskú pamiatku z konca 19. storočia. Mauzóleum niekdajšieho tekovského župana Migazziho a jeho manželky tentokrát dostalo dotáciu 1500 eur.

Mesto na mauzóleum nemá

Neorománske mauzóleum niekdajšieho tekovského župana Viliama Migazzi a jeho manželky Antónie je azda jedinou pamiatkou, pre ktorej stav, ojedinelosť a význam sa oplatí turistom navštíviť Zlaté Moravce. Stojí na svojom mieste od roku 1887 a spoľahlivo prežilo aj totalitnú dobu, ktorá sa tak vyvŕšila na našom župnom dome a kaštieli tejto rodiny. Napriek tomu sa mauzóleum začalo v 90-tych rokoch hlásiť o pomoc. V roku 1992 dostal pamiatku do správy novovzniknutý mestský podnik Záhradnícke služby. Na jeho nutnú komplexnú rekonštrukciu bol vypracovaný odborný projekt, ktorému predchádzal pamiatkový a reštaurátorský výskum.

Riaditeľ mestského podniku Marián Tomajko tvrdí, že //„sa jednalo o veľkú finančnú čiastku a rekonštrukcia sa tak môže robiť len po častiach. Mesto Zlaté Moravce nemalo a nemá na záchranu uvedeného objektu vyčlenené finančné prostriedky. Preto sme sa obracali na Ministerstvo kultúry SR a Nitriansky samosprávny kraj so žiadosťami o poskytnutie dotácie na podporu projektu, aby nám pomohli finančnou čiastkou na reštaurovanie uvedeného objektu podľa predloženého projektu, odsúhlaseného Krajským pamiatkovým úradom v Nitre.“ //

Postupne prispievajú iní

Na rekonštrukciu staticky vážne poškodeného objektu v posledných rokoch priebežne prispelo ministerstvo, samosprávny kraj, aj okresný úrad. Vďaka iniciatíve Mariana Tomajku, ktorý je okrem riaditeľa mestského podniku aj známym regionálnym historikom, sa veci dali do pohybu. Vykonali sa kroky na zachovanie stability múrov, prebehla sanácia základov, múrov a omietkových vrstiev, ktoré ničila vlhkosť, vyplombovali sa zvetrané časti muriva, zrekonštruoval sa portál, aj rozetové okno nad ním, ukotvil sa kríž vo vrchole hlavného priečelia, rovnako sa opravila strecha, aj jej odvodňovací systém.

Najnovšie dotuje pamiatku NSK

I keď je dnes mauzóleum z najhoršieho vonku, nič nekončí a financií na pamiatky nikdy nie je dosť. V rámci dotácií na záchranu pamiatok Nitrianskeho kraja podpísal súčasný župan Milan Belica pre mauzóleum svojho tekovského predchodcu a jeho manželky dotáciu 1500 eur. Marián Tomajko už dávno vie, na čo peniaze pôjdu. Ako hovorí: „objekt mauzólea najviac trpí kyslými dažďami, zasolením muriva a vlhkosťou."

Kamenné múry sa drobia a na niektorých miestach stavby to začína byť naozaj vážne. Pridelené finančné zdroje poslúžia práve na odbornú obnovu zničených kamenných kvádrov a na kvalitnú opravu kríža vo vrchole hlavnej fasády.

Súčasný župan finančne prispieva na hrob predchodcu
1
Galéria
mauzoleum
24
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM