Správy

Stretnutie pri soche Partizána: V Moravciach sme si pripomenuli SNP, FOTO

Ako vyzerala oslava 75. výročia Slovenského národného povstania v Zlatých Moravciach? Pozrite si ju na fotografiách.

Ilustračný obrázok k článku Stretnutie pri soche Partizána: V Moravciach sme si pripomenuli SNP, FOTO
11
Galéria

Mesto Zlaté Moravce, Mestské stredisko kultúry a športu v spolupráci s miestnou Základnou organizáciou zväzu protifašistických bojovníkov zorganizovalo slávnostné stretnutie pri príležitosti 75. výročia Slovenského národného povstania.

Stretnutie sa uskutočnilo v stredu 28. augusta o 15:00 hodine na Námestí hrdinov v Zlatých Moravciach pri soche Partizána.

Prišlo niekoľko desiatok ľudí, ktorí vzdali úctu hrdinom povstania. Povedaných bolo viacero príhovorov, ktoré priblížili udalosti SNP na celonárodnej a lokálnej úrovni. Podujatie sa ukončilo poklonou a položením vencov pred sochu Partizána. Slávnosti sa zúčastnil aj jeden priamy účastník bojov SNP Marek Paukov (na titulnej fotografii v strede).

Krvavé boje v Moravciach

K prvým bojom na území Zlatých Moraviec počas Slovenského národného povstania došlo dňa 31. augusta 1944 na Beňadickej ceste, dnes ulica SNP.

Skupina povstalcov tu narazila na nemeckých vojakov. Strhol sa medzi nimi intenzívny boj. Viac strát na ľudských životoch pri tomto boji utrpela nemecká strana.

Odplata Nemcov preto na seba nenechala dlho čakať. Prišla už 3. septembra 1944 , kedy do mesta dorazili viacerí nemeckí vojaci. Obsadili všetky výpadové cesty z mesta, na nešťastie v ten istý deň hodinu pred polnocou prišli do Moraviec aj partizáni na nákladnom aute. Medzi partizánmi a Nemcami sa rozpútal veľký boj.

Počas týchto tragických dní sa v Moravciach rozmohlo udavačstvo a prenasledovanie, najmä gardistami. Mesto sa postupne izolovalo od okolia. Zlaté Moravce spoločne s celým okresom boli od Nemcov oslobodené až 30. marca 1945.

Foto: ilustračné

Stretnutie pri soche Partizána: V Moravciach sme si pripomenuli SNP
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM