Správy

Skýcov opäť láka turistov: Nad obcou otvorili novú rozhľadňu

Na Vápennom vrchu nad obcou Skýcov vyrástla nová turistická rozhľadňa.

Ilustračný obrázok k článku Skýcov opäť láka turistov: Nad obcou otvorili novú rozhľadňu
Zdroj: TASR/Jana Vodnáková

„Rozhľadňa je otvorená od piatka, v priebehu budúceho týždňa ešte osadíme smerové tabule,“ informoval starosta Skýcova Tomáš Kolembus. Obec na výstavbu rozhľadne získala dotáciu vo výške 35 000 eur z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu z programu na podporu cestovného ruchu.

Nová rozhľadňa nahradila pôvodnú, ktorá bola pre zlý technický stav odstránená v roku 2011.

Obec sa niekoľko rokov usilovala vybudovať novú, na výstavbu však nemala finančné prostriedky. Vyše 18 metrov vysoká rozhľadňa bola súčasťou náučného chodníka Vápenný vrch. Ponúkala výhľad až do vzdialenosti 100 kilometrov, za vhodných poveternostných podmienok bolo z jej vrcholu vidieť Malú Fatru s Veľkým a Malým Kriváňom na severe a maďarský Ostrihom na juhu.

Náučný chodník dlhý približne dva kilometre, ktorého súčasťou je rozhľadňa, naďalej slúži turistom. Obec ho vybudovala v roku 2005 na Vápennom vrchu, ktorý bol kedysi pokrytý štôlňami na lámanie vápenca. Na trase chodníka sa nachádza areál vápenných pecí. Vápenkárstvo patrilo v Skýcove k najstarším remeslám. V minulosti sa tam nachádzalo 84 funkčných pecí, obci sa podarilo obnoviť tri objekty v pôvodnom štýle.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM