Peter Klimant Správy

Škola z Moraviec sa zapojila do špeciálneho projektu: Študenti získajú skvelú prax v podnikoch!

Zlatomoravecká stredná škola sa zapojila do špeciálneho rakúsko-slovenského projektu duálneho vzdelávania. Študenti z Moraviec tak majú možnosť získať skvelú prax v domácich aj zahraničných podnikoch. Projekt sa stane vzorom pre duálne vzdelávanie na Slovensku i v zahraničí.

Ilustračný obrázok k článku Škola z Moraviec sa zapojila do špeciálneho projektu: Študenti získajú skvelú prax v podnikoch!
Zdroj: TASR

Chodiť do školy a zároveň aj pracovať vo vybranom podniku môžu študenti SOŠ technickej v Zlatých Moravciach. Umožňuje im to rakúsko-slovenský pilotný projekt Young Stars, ktorý slúži ako vzor na realizovanie duálneho vzdelávania na Slovensku a aj v iných krajinách. Na tlačovej konferencii v Bratislave ho vo štvrtok predstavili jeho realizátori.

Po skončení školy sa ľahko zamestnajú

Štyri rakúske podniky a konzorcium dvoch slovenských a dvoch nemeckých firiem umožňujú študentom vybranej školy v Zlatých Moravciach absolvovať prevažnú časť svojej prípravy na povolanie v ich priestoroch a po skončení školy sa u nich aj zamestnať. Pomer medzi praktickou výučbou a teóriou tu predstavuje 60 percent k 40, v prospech praxe. Študenti si môžu vybrať z trojročného učebného odboru obrábač kovov a z odborov s maturitou – mechanik-nastavovač a mechanik-mechatronik.

„Naši študenti dostanú učebnú zmluvu a každý mesiac motivačné štipendium, ktoré sa pohybuje od 40 do 100 eur, v závislosti od toho, v akom sú ročníku. V treťom a štvrtom ročníku sa predpokladá, že žiaci sa už budú podieľať na produktívnej práci vo firme, za čo dostanú 50 percent z minimálnej mzdy,“ povedal riaditeľ SOŠ technickej v Zlatých Moravciach Dušan Husár. Podľa neho sa na ich škole vďaka úzkej spolupráci so zúčastnenými firmami aj ministerstvom školstva podarilo vytvoriť taký model duálneho vzdelávania, ktorý nenarúša platnú legislatívu na Slovensku.

Nebude sa kopírovať

Minister školstva SR Peter Pellegrini uviedol, že Young Stars umožní zistiť prípadne nedostatky duálneho vzdelávania u nás, ešte pred prijatím nového zákona o odbornom vzdelávaní, ktorý sa momentálne finalizuje. Duálny vzdelávací systém nechce kopírovať od iných európskych štátov. „Musíme nadviazať na to dobré, čo na Slovensku máme. Na tradície, na ktoré sme zvyknutí a doplniť ich o moderné prvky, ktoré excelentné fungujú v zahraničí,“ skonštatoval minister.

Inšpirácia pre podnikateľov

Tento projekt vníma aj ako inšpiráciu pre ostatných slovenských podnikateľov, ktorí môžu prispieť k vzdelaniu vlastných kvalifikovaných pracovníkov. „Je to investícia do ich aktíva, je to zlacnenie systému. Ak nám pomôžu vzdelať dobre pripravených ľudí už počas štúdia, ušetria si vlastne prostriedky, ktoré by museli vynaložiť na prípadnú rekvalifikáciu týchto ľudí,“ spresnil Pellegrini.

Projekt Young Stars sa realizuje vďaka spolupráci Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, Hospodárskej komory Rakúska a ďalších partnerov. Jeho hlavným cieľom je znížiť nedostatok kvalifikovaných odborníkov vo vybraných profesiách, a to formou duálneho vzdelávania. To umožňuje zamestnávateľom vybrať si školy, s ktorými budú spolupracovať v rámci odborného vzdelávania žiakov a uzavrieť s nimi učebnú zmluvu. Odborná prax žiakov tak bude prebiehať u zamestnávateľov a teoretické vedomosti naopak získajú v škole.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM