Peter Klimant Rôzne

Sezóna medvedieho cesnaku je už tu: Kde v okolí Moraviec si lahôdku z prírody môžete nazbierať?

Medvedí cesnak niektorí zbierajú pre jeho liečivú silu, iní pre využitie v kuchyni. Jeho kvality dobre poznajú aj Zlatomoravčania. Ak chcete túto zdravú pochúťku nájsť, netreba za ňou chodiť veľmi ďaleko. Na tomto mieste ho nájdete požehnane...

Ilustračný obrázok k článku Sezóna medvedieho cesnaku je už tu: Kde v okolí Moraviec si lahôdku z prírody môžete nazbierať?
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Cesnak medvedí je bratranec obyčajného bežného kuchynského cesnaku – ale v účinkoch liečivosti sa nedá zahanbiť. Je dokonca oproti klasickému cesnaku jemnejší, obsahuje enzýmy, viac aktívnych liečivých látok a množstvo vitamínu C. Po dlhej zime dokáže organizmus dať do poriadku zvnútra a nabudiť ho do nového fungovania , čo dobre vedia aj Zlatomoravčania.

Rastie aj neďaleko Moraviec

Hoc pre viacerých Zlatomoravčanov nie je medvedí cesnak ničím neznámym, priamo v našom meste a blízkom okolí ho podľa miestnych tak ľahko nenájdeme. Potvrdil to i zlatomoravecký znalec prírody Ľudovít Chládek.„V našom meste a blízkom okolí nepoznám takú lokalitu, kde by rástol vo voľnej prírode. Najbližšie viem o lokalitách v pohorí Vtáčnik a Štiavnicke vrchy, ale nevylučujem, že môže sa vyskytovať aj v pohoriach Tribeč a Pohronský Inovec,“ povedal pre náš portál.

Napriek tomu sa nám neďaleko Moraviec podarilo nájsť miesto, kde je v týchto dňoch celá zem vyslovene posiata touto chutnou a zároveň i liečivou rastlinou. Tým miestom je park v obci Nová Ves nad Žitavou, v ktorom sa už zbiehajú ľudia z celého okolia, aby si tu medvedí cesnak nazbierali do zásoby. I pri našej návšteve sme tu narazili na niekoľkých zberačov, ktorí nám ochotne prezradili, aké plány majú s nazbieranou rastlinou.

„Je to úžasne zdravé, my si z toho robíme šalátik s rajčinkami, s kozím syrom a olivovým olejom, alebo na cestoviny ako v vňatku. Robievame si aj bryndzovú pomazánku s týmto, polievočky sa z toho môžu robiť, tie som ale ešte neskúšala. Nemalo by sa to vraj variť, je lepšie čerstvé to použiť, ale polievka sa môže, tam sa to hodí,“ povedala Eva (52). Ako pre nás ďalej prezradila, medvedí cesnak skladuje tak, že si ho nakrája na menšie kúsky, dá do pohára a zaleje olivovým olejom.

Podľa Ľubici (48) je medvedí cesnak skvelý so špenátom na haluškách, no najčastejšie ho využíva na nátierky. „Tých nátierok je viac. Dobre to chutí s cibuľou. Rozmixujete si cibuľu s tofu syrom, pridáte šťavu z citróna a medvedí cesnak a znova rozmixujete. Pridáte soľ a korenie podľa chuti, necháte hodinku odležať v chladničke a máte to,“ prezradila svoj recept Ľubica.

Nepomýľte si ho s konvalinkou!

Keď sa rozhodnete kuchtiť s medvedím cesnakom, buďte opatrný. Znižuje krvný tlak, takže to s jeho konzumáciou netreba ani preháňať. Pri zbieraní si ho tiež ľahko môžete zameniť s konvalinkou, ktorá je jedovatá. Medvedí cesnak sa dá dobre identifikovať tak, že keď ho človek požmolí v prstoch, zapácha ako cesnak.

Prečítajte si tipy na chutné a zdravé recepty, v ktorých je hlavnou ingredienciou práve medvedí cesnak.

Park v Novej Vsi nad Žitavou je na medvedí cesnak veľmi bohatý
13
Galéria
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk
Park v Novej Vsi nad Žitavou je doslovne preplnený medvedím cesnakom
1
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM