Peter Klimant Rôzne

Retardéry na zlatomoraveckých cestách: Na týchto miestach na ne narazíme, pribudnú ďalšie?

Každé mesto má svoje rizikové ulice, na ktorých dochádza k prekračovaniu maximálnej povolenej rýchlosti. Majú ich aj Moravce. Na takéto miesta sa preto osádzajú retardéry, ktoré vodičov spomalia. Kde všade v Moravciach môžeme naraziť na tieto "spomalovače"?

Ilustračný obrázok k článku Retardéry na zlatomoraveckých cestách: Na týchto miestach na ne narazíme, pribudnú ďalšie?
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Maximálna povolená rýchlosť býva často v uliciach našich miest a obcí prekračovaná. Práve na to, aby sa neprekračovala a tým bola zvýšená bezpečnosť na cestách, slúžia retardéry – pomôcky, ktoré prinútia vodičov spomaliť.

Kde všade sú?

Zopár ich máme osadených i v Zlatých Moravciach. Zisťovali sme, kde presne sú. „Spomaľovacie prahy a príslušné dopravné značenia sú osadené na viacerých miestnych komunikáciách. Konkrétne je to ul. Dlhá- 3×, ul. Rázusova-2×, ul. Pribinova-2×, ul. Ľ. Podjavorinskej-1× a ul. Nová v m.č. Prílepy-2×,“ informovala hovorkyňa mesta Mária Vozárová.

Podľa jej slov boli tieto retardéry osadené a základe požiadaviek od občanov, členov komisie dopravy a poslancov mestského zastupiteľstva. „Návrhy na osadenie retardérov odôvodňovali tým, že sú často svedkami rýchlej a bezohľadnej jazdy niektorých vodičov motorových vozidiel a takto ohrozujú ich životy a zdravie, no najmä životy a zdravie ich detí a vnúčat,“ povedala Vozárová, ktorá zároveň dodala, že všetky požiadavky boli predmetom rokovaní Komisie dopravy a správy miestnych komunikácií ako aj ďalších rokovaní s odborne spôsobilou osobou oprávnenou projektovať dopravné značenie.

Pribudnú nové?

Zlatomoravčania sa však častokrát sťažujú na rýchlu jazdu áut i na iných uliciach. Zaujímalo nás preto, či má mesto vytypované i ďalšie lokality, kde sa v blízkej budúcnosti plánujú osadiť nové retardéry. „Mesto Zlaté Moravce nemá vytypované ďalšie ulice, kde by bolo potrebné osadiť spomaľovacie prahy, nakoľko podľa policajných štatistík tu nemáme nehodové úseky,“ odpovedala hovorkyňa mesta.

Pokiaľ vám teda prekáža nedodržiavanie rýchlosti na niektorej z mestských ciest, úplne zúfať nemusíte. Nahláste radnici danú lokalitu, možno tam časom retardér pribudne. „V prípade ďalšej požiadavky na osadenie spomaľovacích prahov na komunikáciách v meste, ktorá vzíde od občanov prípadne poslancov nášho mesta, sa budú kompetentní pracovníci mestského úradu a príslušné orgány takouto žiadosťou zaoberať s dôrazom na bezpečnosť obyvateľov a návštevníkov mesta,“ povedala na záver Vozárová.

Čítajte tiež:

Hluk verzus bezpečnosť na ceste: Ľudí z Moraviec trápi kuriózny problém

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM