Samospráva

Rekonštrukcia zlatomoraveckého kaštieľa: Mesto si podalo žiadosť o dotáciu

Mesto Zlaté Moravce sa aj tento rok pokúša získať dotáciu na opravu svojho kaštieľa. Celkové oprávnené výdavky projektu sú takmer jeden milión eur.

Ilustračný obrázok k článku Rekonštrukcia zlatomoraveckého kaštieľa: Mesto si podalo žiadosť o dotáciu
Zdroj: Dnes24.sk

Už tretí rok po sebe sa mesto Zlaté Moravce snaží uspieť so žiadosťou o nenávratnú finančnú dotáciu z rozpočtovej kapitoly Ministerstva kultúry Slovenskej republiky na rekonštrukciu Kaštieľa Migazziovcov.

Predmet, obsah a rozsah projektu zostáva podľa magistrátu v pôvodnom znení. Celkové oprávnené výdavky projektu sú nastavené na sumu 997 500 eur. Zastupiteľstvo na rekonštrukciu žiada dotáciu vo výške 950-tisíc eur. Zvyšok by zaplatilo mesto.

„Projekt sa zameriava na výmenu otvorových konštrukcií na Kaštieli Migazziovcov – výmena okien a dverí, úplná oprava fasády a erbu, nakoľko fasáda na objekte je značne poškodená a poodlupovaná, zub času zanechal svoje stopy aj na erbe a hrozí jeho odpadnutie, okná na objekte sú znehodnotené a neplnia svoju funkciu,“ informuje mestský úrad.

Ako ďalej uviedol, realizáciou projektu má dôjsť k zníženiu energetickej náročnosti budovy, ktorá je aj kultúrne a spoločensky využívaná, cieľom má byť aj jej zatraktívnenie a zvýšenie estetickosti. Okrem toho má prísť aj k zatraktívneniu interiéru kaštieľa. Na pláne je oprava sociálnych zariadení na prízemí, vybudovanie bezbariérového prístupu a úpravy informačnej kancelárie, vrátane jej vnútorného vybavenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM