Samospráva

Prví na Slovensku: Mesto Zlaté Moravce vyhlásilo stav klimatickej núdze

Mesto Zlaté Moravce vyhlásilo stav klimatickej núdze. Čo to znamená a aké opatrenia z toho plynú?

Ilustračný obrázok k článku Prví na Slovensku: Mesto Zlaté Moravce vyhlásilo stav klimatickej núdze
Zdroj: Ivan Klbík

Poslanci Zlatých Moraviec na siedmom zasadnutí mestského zastupiteľstva jednomyseľne zobrali na vedomie návrh Vyhlásenia stavu klimatickej núdze mesta Zlaté Moravce. Šlo o spoločný poslanecký návrh, ktorý bol zároveň i návrhom magistrátu.

Podľa vyjadrenia poslanca Michala Cimmermanna sú Zlaté Moravce prvým slovenským mestom, ktoré urobilo takéto vyhlásenie. To so sebou prináša i viacero opatrení, ktoré chce samospráva postupne zavádzať.

Tieto opatrenia by sa mali vykonávať na úrovni mestského úradu, mestských podnikov a mestských organizácií.

„Nahradíme plastové nápojové fľašky džbánmi/karafami na vodu; nahradíme jednorazové plastové poháriky na kávu a vodu sklenenými pohármi a porcelánovými alebo keramickými šálkami; nahradíme umelohmotné alebo drevené paličky na miešanie kovovými lyžičkami; nahradíme jednorazové plastové produkty, ako sú príbory, igelitové sáčky, igelitové tašky, plastové taniere, poháre, slamky, plastové nádoby na potraviny bioplastovými, keramickými, sklenenými, textilnými či kovovými náhradami,“ uvádza vyhlásenie.

Samospráva chce dostať do ulíc aj viac zelene a vodných prvkov, chce motivovať svojich občanov k triedeniu odpadu, či podporovať rozvoj cyklistickej a pešej dopravy v uliciach Zlatých Moraviec. Uvedené opatrenia sú len časťou z celého zoznamu, ktorý je spísaný vo vyhlásení mesta.

„Vďaka tomuto zoznamu by sa malo prispieť aspoň k čiastočnému zmierneniu dopadov klimatických zmien v našom okolí. Mesto chce zároveň inšpirovať aj iné slovenské samosprávy, aby neváhali a tiež sa pripojili a zavádzali podobné opatrenia,“ uzatvára magistrát.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM