Adriana Blahová Rôzne

Praktické skúšky: Strihalo sa, varilo i flambovalo!

Minulý týždeň prebehli záverečné skúšky na Strednej odbornej škole obchodu a služieb. My sme zmapovali priebeh ich praktickej časti.

Stredná škola, nazývaná aj dievčenská, ponúka tri odbory – kaderník, čašník, servírka a kuchár. **Skúšok sa tento rok zúčastnilo päťdesiatštyri žiakov. **

Čo sa týka praktickej skúšky kaderníkov, prvou úlohou bol pánsky účes. Výslednému dielu predchádzala príprava a správny výber materiálu k danej téme. Študenti si museli priviesť modelov a modelky, na ktorých mali zadanú úlohu splniť. Po pánskych účesoch nasledovalo vyhodnotenie. Taký istý priebeh sa zopakoval aj pri dievčenských účesoch. Zadanie si však vyžiadalo podstatne dlhší čas. Melír, farbenie, spoločenský účes – s tým všetkým sa dievčatá (keďže v ročníku nebol žiadny kaderník, pozn redakcie) museli popasovať.

Čašníci a servírky si vylosovali tému, pripravili sa a predpísanú zručnosť predviedli pred komisiou. Každý krok pri flambovaní broskyne, tranšírovaní kuraťa či iných úlohách museli komentovať a zdôvodňovať. Po zručnostiach pripravili slávnostné tabule. Po obhájení tabúľ čakala študentov obsluha na slávnostnej hostine a vyhodnotenie dňa.

Kuchári si taktiež vylosovali témy. Komisia kontrolovala pracovné oblečenie žiakov a hygienu. Hotové jedlá budúci kuchári odprezentovali a obhájili.

Praktické skúšky: Strihalo sa, varilo i flambovalo!
1
Galéria
pralticka maturta
21
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM