Kristína Striešková Rôzne

Poradíme vám!

/PR/ Chystáte sa stavať dom a rozhodujete sa o streche? Chcete si vybrať strechu, ktorá dlho vydrží a zostane po celý čas pekná? V spolupráci s firmou BenátCentrum, s.r.o., sme pre Vás pripravili poradňu pri rozhodovaní o kúpe strechy a strešnej kryt

„Vtáka poznáš po perí a strechu podľa škridly“

Kvalitu strechy a strešnej krytiny rozpozná na prvý pohľad každý. Stačí, ak sa zameriate na vlastnosť, ktorú výrobcovia označujú ako stálofarebnosť. Zdravý rozum hovorí, že ak je krytina stálofarebná, nemala by svoj tieň a intenzitu farby nikdy zmeniť. Ako je potom možné, že na niektorých strechách so „stálofarebnou“ krytinou sa po čase objavujú škvrny a bledé miesta? Takto sa správajú predovšetkým betónové a plechové krytiny, ktorých farebná úprava vzniká nanášaním vrstvy farby alebo plastu na povrch, prípade primiešaním farebných pigmentov do betónovej zmesi. Povrchová vrstva síce vytvorí požadovanú farbu, ale keďže sama nie je stabilná a navyše nie je dostatočne previazaná s materiálom krytiny, časom „oprší“ a farba vybledne. O farebnej nestálosti betónovej krytiny hovorí aj technická norma STN EN 490: „Vplyvom pôsobenia počasia môžu nastať zmeny farby a vzhľadu betónovej krytiny.“ Preto sa nečudujte, že v záručnom liste je garantovaný iba materiál a nie povrchová úprava.

„Keď strechu, tak červenú, keď škridlu, tak keramickú“

Prvotriednu farebnú stálosť všetkých odtieňov a povrchových úprav počas celej svojej minimálnej 80-ročnej životnosti ponúka pálená škridla. Tradične tehlovo zafarbená škridla má nemennú prírodnú farbu pálenej hliny, pretože je vyrobená zo suroviny, ktorá sa stabilizovala počas obdobia asi 4 miliárd rokov. Konečný a trvalý odtieň tzv. prírodnej červene je určený obsahom oxidu železa v surovine a teplotou pri výpale. Hladší povrch a širšiu farebnú škálu ponúka engobovanie a glazúrovanie. Pri týchto povrchových úpravách sa pred výpalom, podľa požadovaného konečného odtieňa krytiny, nanáša na vysušenú škridlu zmes ílu a oxidov kovov. Pri glazúrovaní aj oxid kremíka, ktorý vytvorí lesklú sklovitú vrstvu. Počas výpalu sa engoba a glazúra neoddeliteľne zatavia do škridly a vytvoria konečný farebný odtieň, ktorý je odolný proti všetkým nástrahám počasia a okolitého prostredia (usadzovanie prachu, špiny, sadzí, machov a vtáčieho trusu). Rozdiel medzi povrchovými úpravami je ten, že engoba je matná až pololesklá a glazúra vyzerá ešte exkluzívnejšie, pretože je lesklá. Tmavé fľaky a škvrny, ktoré môžete nájsť na niektorých starších pálených škridlách, spôsobuje zväčša hrdza splavená dažďom z neudržiavaných a hrdzavejších prestupov ( hromozvody, antény, oplechovanie). Tento problém jednoducho odstránite s pomocou vhodného keramického príslušenstva.

Pýtajte sa, pýtajte sa, pýtajte sa

Ešte stále sa neviete rozhodnúť? Nič to, navštívte strešné centrum na SNP 51 v Zlatých Moravciach a pýtajte sa. Pýtajte sa na životnosť povrchových úprav, na ich odolnosť proti poveternostným i chemickým vplyvom. Pýtajte sa na potrebnú údržbu i na to, aké získate záruky. Ak chcete poradiť, zavolajte na infolinku 037/6424 843, píšte na strechy.zm@benatcentrum.sk, alebo si kliknite na www.benat.sk a dozviete sa viac.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM