Peter Klimant Kultúra

Po takmer dvoch rokoch je späť: V Zlatých Moravciach opäť uvidíme výnimočnú výstavu

Do priestorov Mestského múzea v Zlatých Moravciach zavíta po takmer dvoch rokoch výnimočná výstava plná detailov a krásy ľudového umenia. O čo ide? Dočítate sa v článku...

Ilustračný obrázok k článku Po takmer dvoch rokoch je späť: V Zlatých Moravciach opäť uvidíme výnimočnú výstavu
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

V Mestskom múzeu v Zlatých Moravciach bude od 2.apríla do 29.mája otvorená špeciálna výstava s názvom Slovenský ľudový odev v miniatúrach. „Takmer po dvoch rokoch bude opäť možné vidieť krásu, dokonalosť a vypracovanosť do najmenších detailov na dievčenských, ženských i mužských krojoch a ich súčastí,“ povedala Ľubica Packová–Zahradárová z Ponitrianskeho múzea, ktorého pobočkou je zlatomoravecké Mestské múzeum.

Autormi zmenšených ľudových krojov z rôznych kútov Slovenska sú manželia Bellovičoví, ktorí sa venujú zhotovovaniu ľudového odevu na bábiky od roku 2010. „Ich motiváciou bola návšteva skanzenu v Zuberci. Väčšinu materiálu na prípravu prvých 30 krojov spolu s bábikami kúpili v Írsku, kde ich po príchode z práce aj šili,“ informuje Packová–Zahradárová.

Na výstave bude možné vidieť 72 krojov na bábikách z rôznych kútov Slovenska, ktoré sa odlišujú výzdobou, farebnosťou a odevnými doplnkami typickými pre danú oblasť. V postupne rozrastajúcej sa zbierke sú rôzne varianty denného, sviatočného, svadobného, letného i zimného odevu. Na obdiv bude vystavený napr. kroj tekovský, piešťanský, trnavský, liptovský, zemplínsky, kroj z Heľpy, Čičmian a iné. K posledným novinkách patrí napríklad kroj myjavský, hontiansky, spišský, kroj z Hornej Poruby, Jalovca, Záriečia, Považia a mnoho ďalších.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM