Správy

Okres Zlaté Moravce bude od pondelka RUŽOVÝ: Aké opatrenia platia?

Na mape Nitrianskeho kraja budú od 12. apríla hrať dve farby Covid automatu, červená a ružová. Pozrite si, aké opatrenia budú platiť v našom okrese.

Ilustračný obrázok k článku Okres Zlaté Moravce bude od pondelka RUŽOVÝ: Aké opatrenia platia?
Zdroj: TASR/AP

Podľa ministerstva zdravotníctva sa situácia na Slovensku mierne zlepšuje. Hovorí o tom aj najnovšie rozdelenie okresov. Z mapy Covid automatu zmizla väčšina čiernych okresov.

Rozdelenie okresov

Od pondelka 12. apríla budú v čiernej farbe už len dva okresy, a to okres Poprad a Kysucké Nové Mesto. V bordovej zóne bude 36 okresov a v červenej zóne ich bude 39.

V ružovej farbe, teda v prvom stupni varovania, budú od pondelka dva okresy Nitrianskeho kraja, a to Nové Zámky a Zlaté Moravce.

Okresy Nitra, Topoľčany, Šaľa, Levice a Komárno budú od pondelka červené, teda v druhom stupni varovania. Slovensko ako celok zostáva v čiernej farbe.

„Pod hranicou 3 000 hospita­lizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla,“ uvádza rezort zdravotníctva. Prechod krajiny do bordovej farby by mal tiež znamenať zmiernenie opatrení. S tým však budúci týždeň ešte rátať nemôžeme.

Aké sú opatrenia?

Stále platí zákaz vychádzania s výnimkami. Pohyb je povolený len s cieľom zabezpečenia základných potrieb. Pri prechode do nižšieho stupňa varovania sa mení len dĺžka platnosti negatívneho testu pri ceste do práce.

Pre ružové okresy platí od 12. apríla 21-dňový test na koronavírus. Červené okresy potrebujú 14-dňový test.

Výnimkou sú zamestnanci škôl a rodičia školopovinných detí, ktoré chodia do školy. Tí potrebujú čerstvý test každých sedem dní.

Rúška a respirátory

Nosenie respirátora FFP2, N95 alebo KN95 je povinné v interiéri. Rúška sú stále povinné aj v exteriéri. Rúško si môžete dať dole až mimo zastavaného územia obce, pokiaľ nie je niekto z inej domácnosti bližšie než 5 metrov. Deti do 6 rokov veku rúška nosiť nemusia.

Pobyt v prírode a individuálny šport je stále možný len v rámci okresu, a to v čase od 5. do 20. hodiny. V ružových, červených a bordových okresoch na cestu do prírody nie je potrebný test.

Foto: ilustračné

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Čítajte viac

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM