Peter Klimant Kultúra

Nová dávka kultúry v našom meste: Tešiť sa môžeme na pútavú výstavu

Milovníci kultúry a dejín sa môžu tešiť. V Zlatých Moravciach bude už čoskoro otvorená špeciálna novinka. Pôjde o výstavu, ktorá mapuje život a dielo jedného významného muža. O koho ide? Odpoveď nájdete v článku...

Ilustračný obrázok k článku Nová dávka kultúry v našom meste: Tešiť sa môžeme na pútavú výstavu
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Už zajtra sa v našom meste otvorí nová výstava mapujúca život a dielo Daniela Arnošta Jablonského, vnuka „učiteľa národov“ J. A. Komenského. Pozrieť si ju budeme môcť v priestoroch mestského múzea v Zlatých Moravciach, ktoré je pobočkou Ponitrianskeho mú­zea.

To celú výstavu pripravilo v spolupráci s Národním pedagogickým muzeom a knihovnou J.A. Komenského v Prahe. Otvorená bude do konca júna.

Daniel Arnošt Jablonský pôsobil ako duchovný a teológ reformovaného (kalvínskeho) vyznania, ktoré bolo blízke teologickým názorom Jednoty bratskej. „Jej vyznávači museli v 20. rokoch 17. storočia opustiť Česko, no silná komunita žila v Polsko-lietavskej únii, ktorá si Jablonského zvolila za svojho zahraničného biskupa. Vďaka svojim vynikajúcom kontaktom a politickému vplyvu Jablonský pomáhal chrániť členov Jednoty v Poľsku,“ uviedla Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianske­ho múzea.

Ako ďalej povedala, Jablonský sa usiloval o preklenutie rozdielov medzi jednotlivými protestantskými vyznaniami, predovšetkým kalvínov a luteránov. „Úspechy dosiahol nielen na poli teológie ale i ako orientalista a herbalista. Pripravil edíciu hebrejsky písaného starého zákona a stál i pri zrode berlínskej Vedeckej spoločnosti, z ktorej sa neskôr stala Pruská akadémia vied,“ dodala Packová-Zahradárová.

Na fotke: kaštieľ Migazziovcov, Mestské múzeum ZM

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM