Peter Klimant Rôzne

Národný žrebčín a jeho rok: Tento kôň sa postaral o jeden z naj chovateľských úspechov!

Národný žrebčín v Topoľčiankach patrí medzi najvýznamnejšie svetové žrebčíny a možno ho právom zaradiť za kultúrne dedičstvo národa. Počas roka 2014 sa toho v žrebčíne udialo veľa.

Ilustračný obrázok k článku Národný žrebčín a jeho rok: Tento kôň sa postaral o jeden z naj chovateľských úspechov!
Foto: Rastislav Búgel

Národný žrebčín Topoľčianky na začiatku každého roka hodnotí ten uplynulý. Rovnako i tento rok vedenie žrebčína vydalo na svojom webe správu o tom, ako sa im vlani darilo.

„Z chovateľského hľadiska môžeme uplynulý rok hodnotiť ako úspešný,“ hodnotí vedenie žrebčína. V roku 2014 sa tu celkovo narodilo až 88 zdravých žriebät, čím bol podľa žrebčína plán narodených žriebät splnený na 100 %. Približne rovnaký počet koní zároveň opustilo chov. „Odpredaných bolo viac ako 80 koní rôznych vekových kategórií a plemien na domácom a medzinárodnom trhu,“ uvádza žrebčín vo svojej ročnej správe.

V zemskom chove, ktorého je Národný žrebčín garantom, bolo v minulom roku zaregistrovaných 50 žriebät z plemien, ktorých plemennú knihu žrebčín vedie a zapísaných do plemenných kníh bolo 41 nových plemenných kobýl.

Chovateľský úspech

Za jeden z najväčších chovateľských úspechov roku 2014 je možné označiť úspech topoľčianskeho odchovanca – shagya-arabského valacha Dahoman XI-57, ktorý získal vynikajúce umiestnenie vo vytrvalostnom dostihu v Mekke vytrvalostného jazdenia v meste Abu Dhabi Al Wathba. Vo vytrvalostnom dostihu kategórie CEI ** na 120 km v konkurencii 211 štartujúcich koní obsadil úžasné 2. miesto.

„Svojmu majiteľovi zo Spojených arabských emirátov urobil obrovskú radosť. Hrdý je samozrejme aj Národný žrebčín ako chovateľ, pretože sa opäť umocnila kvalita koní chovaných v Topoľčiankach,“ okomentoval žrebčín.

Turistami obľúbený

Okrem chovu koní sa v Národnom žrebčíne venujú i organizovaniu rôznych súťaží a kultúrnych podujatí. V uplynulom roku sa tu odohralo hneď niekoľko dostihov a pretekov – drezúrnych, voltížnych, parkúrových i vytrvalostných. Nechýbala celoslovenská výstava koní. Ku kultúrnym akciám patril napríklad Deň otvorených dverí, Veľký konský deň, či tradičný príchod Mikuláša.

Žrebčín v uplynulej sezóne celkovo navštívilo viac ako 50 000 turistov z domova a zahraničia. „Topoľčianky sa aj vďaka chovu koní postupne stávajú vyhľadávanou turistickou destináciou pre všetky vekové kategórie návštevníkov,“ napísal žrebčín na svojom webe.

Zdatný hospodár

Popri chovateľskej, športovej a vzdelávacej činnosti sa Národný žrebčín venuje aj poľnohospodárskej výrobe pre zabezpečenie krmiva pre 550 kusové stádo vzácnych koní. V rastlinnej výrobe je úplne sebestačný.

V rámci produkcie obilovín za rok 2014 dopestoval 790 ton pšenice, 462 ton ovsa, 132 ton jačmeňa a 402 ton kukurice, 1260 ton sena, 1235 ton senáže a 2000 ton siláže. Okrem rastlinnej výroby sa Národný žrebčín venuje aj sekundárnej živočíšnej výrobe. Chová 250 kusov hovädzieho dobytku a 240 kusov oviec. Celkovo vyprodukoval 1 087 963 litrov mlieka, 7 ton kvalitného syra a 19 ton mäsa.

„Rok 2014 možno hodnotiť ako úspešný čo sa týka chovu koní. V ostatných oblastiach aj napriek nepriazni počasia dosiahol vynikajúce výsledky. Hospodáril s vyrovnaným rozpočtom a pozitívnym hospodárskym výsledkom,“ ohodnotilo uplynulý rok vedenie žrebčína.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM