Peter Klimant Rôzne

Minister aj úspešní športovci: Stredná odborná škola v Moravciach vychovala známe mená!

Navštevovali ste zlatomoravckú Strednú odbornú školu technickú? Ktohovie, možnože ste sedeli na lavici, ktorú pred vami drala jedna z mnohých, na Slovensku i vo svete, známych tvárí. Pozrite, kto tu všetko študoval...

Ilustračný obrázok k článku Minister aj úspešní športovci: Stredná odborná škola v Moravciach vychovala známe mená!
Zdroj: Dnes24.sk

Vyše 6000 absolventov vychovala počas svojej 64-ročnej existencie Stredná odborná škola technická v Zlatých Moravciach.

Podľa riaditeľa školy Dušana Husára v súčasnosti k najznámejším absolventom patrí minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Školské lavice však na Strednej odbornej škole technickej drali aj viacerí úspešní športovci. Patrí k nim pozemná hokejistka Iveta Šramková, strieborná medailistka z 22. Letných olympijských hier v Moskve z roku 1980, juniorský majster sveta v kulturistike Jaroslav Bucheň či profesionálni futbalisti Patrik Pavlenda a Michal Pintér.

Kňaz technik

Podľa riaditeľa školy je o absolventov technických smerov mimoriadny záujem na trhu práce.

„Všetci, ktorí chcú pracovať, si nájdu uplatnenie. Sú však aj takí absolventi, ktorí nechcú zostať v technických odboroch. Medzi našimi absolventmi je napríklad aj kňaz,“ konštatoval Husár.

V súčasnosti takmer 40 percent absolventov školy pokračuje v štúdiu na vysokých školách, najmä technického zamerania. „Niektorým sa aj podarí vysokú školu ukončiť a vracajú sa do regiónu, kde dnes zastávajú manažérske funkcie vo fabrikách,“ povedal riaditeľ.

Baby stratili záujem

Samostatnou kapitolou je záujem dievčat o štúdium strojárskych či elektrotechnických odborov.

„Na našej škole neštuduje tieto odbory ani jedna. Dievčatá máme len na štvorročnom študijnom odbore logistika,“ potvrdil riaditeľ. Príčinu vidí v pretrvávajúcom názore, že strojárske a elektrotechnické odbory a procesy sú manuálne fyzicky náročné.

„O strojárskych remeslách sa hovorí ako o čiernom remesle, no opak je pravdou. Dnes sú to už veľmi inteligentné sofistikované procesy. Pritom ešte 20 rokov dozadu dievčatá na týchto odboroch bežne študovali,“ povedal Husár.

Čítajte tiež: Špičkový neurológ aj televízny moderátor… Pozrite, aké známe mená drali lavice v zlatomoravec­kom gympli

Foto: SOŠ technická ZM

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM