Rôzne

Mestský amfiteáter bol kedysi rušným miestom: Vystúpil tu i sibírsky ľudový chór

Zlatomoravecký mestský amfiteáter má dni svojej najväčšej slávy pravdepodobne za sebou. Dnes sa využíva už len sporadicky.

Ilustračný obrázok k článku Mestský amfiteáter bol kedysi rušným miestom: Vystúpil tu i sibírsky ľudový chór
Zdroj: Dnes24.sk

Dnes už možno nie je až tak využívaný ako kedysi, no v časoch svojej najväčšej slávy bol náš mestský amfiteáter poriadne rušným miestom. V minulom storočí sa tu konali rôzne veľké kultúrne podujatia. Aké konkrétne? Zalovili sme v kronike nášho mesta, aby sme zistili odpovede…

Začalo to filmami

Zlatomoravecký amfík bol podľa kroniky uvedený do prevádzky dňa 27.8.1976. Jeho hlavným účelom bolo v tom čase premietanie filmov. Prvú snímku si to pozrelo až 1 500 divákov. O aký film išlo sme sa však nedozvedeli. O rok neskôr sa tu však konala Prehliadka festivalových filmov, ktorá sa tu odohrala presne 8. júla 1977, čiže pred 39 rokmi. Tam už bola kronika konkrétnejšia.

„Počasie nám prialo, až na niektoré dni. Skoro každý večer okolo 21.00 hod. sa dostavilo chladnejšie počasie, no i napriek tomu všetci diváci, viacerí boli na chlad pripravení, vydržali do konca. Najväčšiu návštevnosť sme zaznamenali na filme Návrat ružového pantera – 1200 platiacich divákov,“ opisuje kronika Prehliadku festivalových filmov 1977.

U ľudí úspešné

Takéto filmové prehliadky sa tu následne konávali pravidelne každý rok až do pádu komunizmu. U ľudí z mesta a širokého okolia mali veľký úspech. Dokazujú to i čísla návštevnosti.

„Prehliadku otvoril slovenský film Rabaka o hudobnej skupine Elán. Najväčšiu návštevnosť zaznamenal český film Slunce seno a pár facek 4152 platiacich divákov. Celkove sa prehliadky festivalových filmov zúčastnilo 34 847 divákov,“ uvádza zápis z mestskej kroniku z roku 1989.

Sibírsky ľudový chór

Okrem filmových večerov tu prebehol aj kopec rôznych kultúrnych vystúpení. Napríklad v spomínanom roku 1977 sa tu konal Okresný folklórny festival, kde vystúpili súbory z vtedajšieho okresu Nitra, pod ktorý spadali aj Moravce. Na konci samozrejme nasledovala poriadna ľudová veselica.

Zlatomoravecký amfiteáter sa počas svojej existencie nevyhol ani nejakej tej komunistickej paráde. Vždy v závere mája sa tu kedysi konávali takzvané letné mierové slávnosti. Okrem rôznych prejavov vtedajších mocipánov nechýbala ani dávka kultúry, samozrejme sovietskej.

„V druhej časti letných mierových slávností vystúpil už tradične sovietsky súbor. Tento rok to bol Štátny ruský sibírsky ľudový chór pod vedením s. Močalova, ktorý v prekrásnom dvojhodinovom umeleckom programe priblížil zvyky a obyčaje sovietskeho ľudu,“ opisuje kvetnato kronika udalosti z roku 1988.

Rockové koncerty

Medzi vystúpeniami, ktoré sa na našom mestskom amfiku v minulosti konali, sme sem-tam mohli vidieť i poriadne tvrdé gitarové koncerty. O nich sa však kronika mesta nezmieňuje.

Našli sme však záznam o koncerte kedysi veľmi známej zlatomoraveckej punkovej kapely Container (na fotke), ktorá tu vystúpila v 80. rokov 20. storočia. Na svoje si tu tak prišli aj milovníci modernejšej muziky.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM