Peter Klimant Samospráva

Mesto vysadilo alej mladých stromčekov, tie sú však fuč: Kam sa podeli javory z centra Moraviec?!

V centre Zlatých Moraviec bola nie tak dávno vysadená alej mladých javorov. Dnes tam už však nie sú. Čo sa s nimi stalo? Tu je odpoveď...

Ilustračný obrázok k článku Mesto vysadilo alej mladých stromčekov, tie sú však fuč: Kam sa podeli javory z centra Moraviec?!
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk

Mesto nie tak dávno vysadilo alej desiatich mladých javorov na Ulici Sama Chalupku. Tie tvorili akúsi hranicu medzi cestou a parkoviskom. Dnes už je však alej preč. Zostali po nej len diery zasypané kameňom. Kde sa presne dreviny podeli, nebolo vysvetlené.

Na problém upozornil občan Zlatých Moraviec prostredníctvom služby Odkaz pre starostu. „Prečo tam už stromčeky nie sú? Najprv sa mesto chváli, že ako sadí a potom potichu stromčeky zmiznú,“ napísal občan.

Podľa vyjadrenia mesta musela byť alej javorov z Ulice Sama Chalupku úplne odstránená . Nepozdávala sa totiž Krajskému pamiatkovému úradu, ktorý tam uskutočnil z vlastného podnetu štátny dohľad. Mestu pre stromy dokonca hrozila pokuta.

„V zázname zo štátneho dohľadu sa uvádza, že vysadené stromy nie sú vhodné voľbou druhu ani kvalitou sadbového materiálu v pamiatkovej zóne mesta a tým nespĺňajú parametre v zmysle STN 83 7010. Z tohto dôvodu Krajský pamiatkový úrad Nitra pod hrozbou pokuty vyzval vlastníka pozemku, t. j. Mesto Zlaté Moravce presadiť stromy na iné miesto mimo pamiatkovej zóny,“ vyjadril sa Jaroslav Šurda z mestského úradu.

Mladé javory síce z danej ulice zmizli, z mesta sa však nevytratili. Boli presadené do iných lokalít. Podľa vyjadrenia Jaroslava Šurdu boli štyri z nich presadené do zlatomoraveckého mestského parku a zvyšných šesť putovalo do parku v mestskej časti Prílepy.

Na fotke: Ul. Sama Chalupku

Môže Vás zaujímať:

Park v Prílepoch bude zrejme chudobnejší o niekoľko stromov: Mesto chce odstrániť storočné gaštany

Ulica Sama Chalupku prišla o vysadené javory
2
Galéria
Foto: Peter Klimant / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM